Acentalar
03-07-2018 12:33
Natalie Tours, Rus medyasına yansıyan haberlere göre, charter uçuşlarını durdurduktan sonra, tarifeli seferlerle yolcularını tatile yollamakta da sorun yaşamaya başladı

İşte detaylar...

Kommersant gazetesi, İspanyol havayla şirketlerinden W2Meet’in “Natali Tours” ile işbirliğine son verdiğini duyurdu.

Gazeteye konuşan bir kaynak, şirketim borçlarının 1 milyon doları bulduğunu ve günden güne arttığını söyledi. 1990’ların sonunda ülkenin en büyüklerinden olan ama yıllar içinde küçülen şirket, geçen yıl yurtdışına 20 binden fazla turist yollamıştı.

Bir zamanlar Türkiye’ye en fazla turist yollayanlar arasında yer alan “Natalie Tours” sektörde en uzun süre faaliyet gösteren şirketlerden biri olarak sembolik bir yere de sahip.

Moskovski Komsomolets gazetesi de haberi, "Rusya turizm pazarında çöküş kokusu... Tatil tehdit altında. Ünlü şirketlerin sorunları artmaya başladı" başlığı ile verdi. Haberde, "Avrota BG" şirketinin de Bulgaristan ve Karadağ`a charter uçuşlarını durdurduğunu yazdı.

Natalie Tours geçen ay başta Antalya olmak üzere İtalya ve İspanya`da bazı şehirlere tüm charter uçuşları durdurmuş, tarifeli seferlerle tur paketi satmaya başlamıştı.

Rusya`da halkın reel gelirlerindeki düşüş ve rublenin değer kaybı yüzünden tatil gidenlerin sayısında azıma olduğunu ve turizmde genel olarak düşüş yaşanacağını savunuyor. Türkiye ise bu yıl Rus turist sayısında rekor bekliyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) son ocak-mayıs döneminde Türkiye’ye giden Rus turist sayısının yüzde 49.6 oranında arttığını ve Türkiye’nin tatil noktaları arasında lider konumda olduğunu duyurdu.

ATOR’un açıklamasında “Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı’na göre, ocak-mayıs döneminde Türkiye’ye yaklaşık 11.5 milyon turist gitti ve ortalama 10 turistten biri Rus oldu. Söz konusu dönemde Türkiye’yi 1.39 milyon Rus turist ziyaret etti. Bu oran geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 49.5 daha fazla” ifadeleri kullanıldı.

Sputnik’in aktardığı açıklamaya göre; Türkiye’ye Almanya (1.1 milyon kişi), İran (980 bin kişi), Gürcistan (854 bin kişi) ve Bulgaristan’dan (777 bin kişi) da çok sayıda turist geldi.

Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı da mayısta geçen yıla kıyasla yüzde 27. 29 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında ülkeye gelen Rus turist sayısı 864 bin oldu, bu sayı da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23.49 daha fazla.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış