Acentalar
31-07-2018 16:17
Thomas Cook CEO`su Peter Fankhauser, basında çıkan hava yolu iştirakinin elden çıkarılacağı yönündeki haberleri spekülasyon olarak niteledi ve reddetti.

Thomas Cook`un son üç aylık verilerini değerlendiren Peter Fankhauser`in önemli açıklamaları paylaşıyoruz.

Son üç aylık ticari verilere göre ; Q3 gelir artışı% 10 artarak 2,479 milyon sterline ulaştı.Brüt kar% 3 azalarak 443 milyon sterline,temel EBIT ise % 8 artışla 14 milyon TL`ye ulaştı. 2018 yaz rezervasyonlarında satılan programlar % 79`u ile geçen yıla göre l% 11 arttı.

Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, “Daha fazla müşterinin tatilleri için Thomas Cook`u seçtiği için, üçüncü çeyrekte güçlü bir gelir elde ettik. Tatillerimizde yaptığımız iyileştirmelerin sonucu müşterilerdeki güçlü büyüme sayesinde, bu seneki artışın sırasıyla% 12 ve% 5 seviyelerinde olduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum.

Yaz tatili için rezervasyonlar, özellikle Almanya`da planlı artışa paralel olarak, Grup Havayolu`nda güçlü bir büyüme ile genel olarak% 11 arttı.

Son haftalarda paket tatil rezervasyonlarında, Avrupa pazarlarındaki müşterilerimiz, yaz tatilleriyle ilgili kararları geciktirirken, ülkelerindeki  sıcaklıklardan keyif aldıklarından bir yavaşlamaya neden oldu..

Özellikle Birleşik Krallık`ta, Türkiye ve Mısır gibi yüksek marjlı destinasyonlardaki popülaritenin büyümesinin İspanya bayramındaki marjlar üzerindeki baskısını tam olarak telafi etmediği rekabetçi bir ortamda kaldığımız açıktır. Şu anki görüşümüze dayanarak,;tüm yıldaki faaliyet kârının, piyasa beklentilerinin alt ucunda olmasını bekliyoruz.

“Geçtiğimiz birkaç ay içinde sürdürdüğümüz güçlü stratejik ilerlemeden, Yunanistan`daki yeni Cook`s Club markamızın başarılı bir şekilde açılması ve Birleşik Krallık ve İskandinavya`daki müşterilerimiz için Expedia ittifakımızın başlatılması da dahil olmak üzere, memnuniyet duymaktayım. Bunun orta vadede daha da karlı bir büyümeye yol açacağından eminiz. ” dedi. 

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK PERFORMANSI

Grup gelirleri, üçüncü çeyrekte Türkiye ve Kuzey Afrika`ya yapılan tatiller için güçlü müşteri talebi nedeniyle% 10 arttı. Tur operatörleri ve havayolu şirketleri genelinde daha yüksek fiyatlama ve müşteri büyümesi ile gelirler tüm segmentlerde artış gösterdi.

443 milyon sterlin brüt kar, geçen yıla göre 15 milyon £ daha düşük iken, brüt kar marjı% 17,9, geçen yılın aynı dönemine göre 240 baz puan düştü. Bu düşüş, Birleşik Krallık Tur Operatöründeki marj baskısını, özellikle de İspanyol Adalarına, otellerin rekabet ve yatak maliyet enflasyonundan agresif fiyatlandırmayı görmeye devam ettiğimizi yansıtmakta.

Grup Havayolu işletme karı, 5 milyon £ arttı ve Grup Tur Operatörü için faaliyet karı 6 milyon sterlinlik bir azalışı dengelemeye yardımcı oldu. Esas olarak merkez ofis kalemlerinin zamanlama etkisinden dolayı kurumsal maliyetler 2 milyon £ daha düşüktü.

EBIT Ayrı Ayrılan Kalemler, Monarch ve Air Berlin`in iflaslarını takiben hem İngiltere hem de Alman piyasasında yeni AOC`lerin kurulmasında ve aksaklıklarda meydana gelen masrafları yansıtarak 8 milyon £ artarak 21 milyon £ `a yükseldi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış