Firmalar
04-06-2018 14:53
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Eximbank Kaynaklı Destek Kredisi Protokolü`nün turizm sektöründe seyahat acentelerine destek sağlanmasına yönelik bir ilk olduğunu belirterek, "Protokol için ilk etapta 300 milyon lira kaynak ayırdık. İlk defa Türk Eximbank, turizm seyahat acenteleriyle çalışmaya başlıyor." dedi.

Yıldırım, 2016`dan sonra turizm sektörüne yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, "Türk Eximbank olarak geçen yıl turizme verdiğimiz destekleri yüzde 83 artırdık.

Bu yılın ilk 5 ayında da turizm sektörüne yönelik yüzde 43`lük bir destek artışı sağladık. Bu açıdan turizmin tekrar canlanması, normalleşmesi, turist sayısının eski seviyelerinin üzerine çıkması hepimizin ortak çabası." diye konuştu.

Söz konusu desteğin sektörde turizm seyahat acentelerine destek sağlanmasına yönelik bir ilk olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Protokol için ilk etapta 300 milyon lira kaynak ayırdık. İlk defa Türk Eximbank, turizm seyahat acenteleriyle çalışmaya başlıyor. Bu destek, Halkbank, Vakıfbank ve Denizbank tarafından seyahat acentelerine kullandırılacak, Kredi Garanti Fonu kefaletinde olacak." ifadesini kullandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da turizmin dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olduğunu belirterek, dünya turizmindeki büyümeyi sürükleyen ülkelerin başında ise Türkiye`nin geldiğini söyledi.

Turizmin Türkiye için stratejik sektörlerden biri olduğunu ifade eden Bağlıkaya, "Turizm, ülkemiz ekonomisine 2017`de 21 milyar doların üzerinde net katkı sağlayan ve dış ticaret açığının üçte birini kapatan, rakipleriyle kıyaslandığında ciddi bir rekabet üstünlüğüne sahip, cari açığı tek başına kapama potansiyeli olan bir sektördür." değerlendirmesinde bulundu.

Bağlıkaya, zor geçen bir dönemden sonra geçen yıl başlayan ve bu yıl da artarak devam eden toparlanma sürecinde hükümetin teşviklerinin çok etkili olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Artık küçük ölçekli acentelerimiz de ihtiyaç duydukları kaynağa uygun koşullarla kavuşuyor. Birliğimizin girişimleriyle acentelerimizin toparlanma sürecine destek olacak, devletimizin desteğini tüm acentelerimizin arkalarında hissetmelerine katkıda bulunacak ve turizm sezonuna girmekte olduğumuz bugünlerde sezona rahat ve güvende başlayabilmelerini sağlayacak uygun banka kredilerinin seyahat acentelerine temini amacıyla bir araya geldik."
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış