Firmalar
06-02-2018 11:04
Turizmde online eğitim ve kurumsal eğitim çalışmalarının öncü ismi,başarılı eğitimci Yılmaz Altuntaş yaklaşan Turizm sezonu öncesi Turizm işletmelerinin ve sektörün durumunu değerlendirdi.

Turizmde online eğitimin öncüsü olan ve kurumsal eğitim projeleri ile turizm işletmeleri ve çalışanları için profesyonel eğitim çözümleri sunan Başarılı Eğitimci Yılmaz Altuntaş`ın açıklamalarını paylaşıyoruz.

"Yaklaşan turizm sezonunda binlerce çalışan otellerde iş başı yapacak. Deneyimli ve eğitimli personelin çeşitli nedenlerden dolayı sektörü terk etmesi sonucu önemli ölçüde eğitimli personel sorunu yaşanmaya başladı.

Turizme emek vermiş deneyimli yöneticilerin son zamanlarda bu konuyla ilgili demeçlerine sıkça rastlıyoruz.

Turizm sektöründe yaşanan eğitimli personel açığı öyle bir noktaya geldi ki; milyon dolarlık otel yatırımları yapılıyor ve işi yaptırabileceğiniz deneyimli personel bulamıyorsunuz.

Bulduğunuz personeli ertesi gün işbaşı yaptırmak zorundasınız. Ekonomik kaygılardan ötürü personeli sezon öncesi istihdam etme şansınız yok.

İşte böyle bir ortamda yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki oryantasyon. İş başı yapan personel yöneticilerini tanımıyor. Otelde ne var ne yok bilmiyor. İyi bir ekip yaratmak ve bütün bir sezonun yükünü ekip olarak sırtlamak istiyorsunuz ama ekip neredeyse birbirini tanımıyor. İşte size aidiyet sorunu.

Sonucunda personel kendisine yapılan transfer teklifini reddetmiyor ve diğer bir otele geçiyor.

İkinci sorun işe alınan personelin görev tanımı ve mesleki bilgisi ile karşımıza çıkıyor. Daha önce çalıştığı departmanda çok az deneyime sahip olan personele hizmet içi eğitim verilemiyor.

Dolayısıyla operasyonel sorunlar ortaya çıkıyor. Bundan en muzdarip olanlar yine yöneticiler oluyor.

Üçüncü bir sorun ise personelin yabancı dil bilgisi. Kendi izlenimlerimden yola çıkarak, işi ile ilgili yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olan personel sayısı bir otelde %20-25 seviyelerinde.

Personel temel düzeyde bir dille misafirin talebini karşılayamadığında hiçbirimizin hoşlanmadığı şikâyetlerin sayısı artıyor.

Özellikle büyümeyi hedefleyen otel markalarının ortak bir iletişim dili yaratabilmelerinin ve o işletmeye özgü standart bir hizmet anlayışı oluşturabilmelerinin tek yolu, bütün çalışanlarına verilecek standart bir eğitim modeli yaratmalarından geçiyor.

Kısacası Turizm işletmeleri için turizm eğitimi almış çalışanlar ile yola devam etmek olmaz ise olmaz şart.

Bunu sağlayabilmenin en etkili ve kolay yolu ise çalışan profiline uygun olarak tasarlanan, işletmenin kendine ait bir eğitim sitesini oluşturmakla mümkün.

Uluslararası otel markalarının yıllardır uyguladığı video/online eğitim yöntemi turizm ve otelcilik sektörümüzün bu şartlarda hizmet içi eğitim ihtiyacını karşılayacak tek formüldür."
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış