Firmalar
09-11-2017 08:33
Aras Kargo`nun doğayı koruma vizyonu doğrultusunda 2014`te oluşturduğu “Doğa Dostu Araslar” platformu, TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) iş birliğiyle iki yıldır Türkiye`nin tüm kıyılarını temizliyor.

Toplam 8 farklı lokasyondaki deniz kıyısından 2 ton atık toplayarak, ekolojik dengenin korunmasına önemli katkılar sağlayan Doğa Dostu Araslar, 2017 yılının son kıyı temizliğini Bodrum`da gerçekleştirdi.

Aras Kargo, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla çevre dostu ürünler ve doğaya saygılı iş süreçleri geliştirmeye devam ediyor. Toplam 825 şube, 29 transfer merkezi, 4 binden fazla araç ve 12 bin çalışanıyla Türkiye’nin en geniş dağıtım ağına sahip kargo şirketi olarak hizmet veren Aras Kargo,çevreci uygulamalarıyla da birçok şirkete örnek olacak projelere imza atıyor.

Aras Kargo, bu vizyon doğrultusunda çalışanlarından oluşturduğu Doğa Dostu Araslar platformu ile Türkiye’nin kıyılarını temizliyor.TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında 2016 yılında İstanbul Kınalıada, Samsun Atakent, İzmir Çiğli ve Fethiye kıyılarını temizleyen “Doğa Dostu Araslar”, 2017 senesinde de İstanbul Büyükada, Trabzon, Van Gölü ve Bodrum kıyılarını temizledi. 2 senede 500 Aras Kargo çalışanı ve aileleri, toplam 8 farklı su havzasında 977 kilogram plastik, 488 kilogram cam, 263 kilogram metal ve 80 kilogram kağıt olmak üzere denizlere telafisi imkansız zararlar verecek toplam 2 ton atık topladı.

2017’nin son kıyı temizliği Bodrum’da gerçekleştirildi

TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen projede, Aras Kargo çalışanları 2017’nin son kıyı temizliğini Bodrum’da gerçekleştirdi.Bodrum GümbetLimanı’ndan 579 kilogram plastik, 174 kilogram cam, 176 kilogram metal ve 33 kilogram kağıttan oluşan 1 ton atık, Bodrum Belediye’sine teslim edilerek geri dönüşüme gönderildi. 

Bodrum’da yapılan kıyı temizliğine katılan Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk, “Yapılan araştırmalar, insanoğlunun doğatahribatı neticesinde yakın gelecekte “yuvamız”ın büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu yok oluşun önüne bir an önce geçmek için hem bizim gibi özel şirketlere hem devlet kurumlarına ve bireylere önemli görevler düşüyor” dedi.

Aras Kargo olarak bu sorumluluğu büyük bir özenle taşıdıklarını ve çevreci uygulamalar konusunda önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Bulduk, sözlerini şöyle sürdürdü; “TURMEPA ile üç yıl önce başlattığımız proje kapsamında, çalışma arkadaşlarımızla elele verdik veson 2 yıldır Türkiye kıyılarını temizlemeye başladık.İstanbul, Samsun, İzmir, Fethiye, Trabzon ve Van gerçekleştirdiğimiz kıyı temizliklerinde son durağımız da Bodrum oldu. Doğa Dostu Araslar’ın aileleriyle katıldığı ve büyük bir özenle gerçekleştirdiği kıyı temizliklerinde, şimdiye kadar denizlerimizi 2 ton atıktan kurtarmış olduk.

Bunun yanı sıra 2015 yılında yaş aralığı 8-12 olan 52 minik Aras, TURMEPA’nın Nakkaştepe’deki merkezinde bulunan Sualtı Atık Sergisi’ni gezip Eğitim Atölyesi’nde deniz ve çevre koruma eğitimi aldı. Bu çalışmalarımızla hem doğaya karşı görevimizi yerine getirmeyi hem de bu konuda farkındalık oluşturmayı çok önemsiyoruz.”

Aras Kargo’da çevreci uygulamaların bununla sınırlı olmadığını ifade eden Bulduk, “2011 yılında araç filosuna kattığımız doğa dostu yüzde elektrikli araçlarla binlerce tonluk karbon salınımına engel oluyoruz vemevcut araçlarımızı gençleştiriyoruz. Böylece, karbon salınımını minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Örneğin, Aras Kargo elektrikli araç filosuna başlamasından itibaren 8 yıl sonunda, 5.787 ton karbon salınımını önleyerek, yaklaşık 18 bin yeni ağacın doğada oluşturacağı faydayı sağlamış olacağız. Şu an 39 adet elektrikli aracımız var. Türkiye’nin en büyük ticari elektrikli araç filosuna sahibiz. 2018’de bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz. Ayrıca, şirket bünyesinde doğada yüzde 100 çözünürlüğü olan malzemeler kullanıyoruz. ÇEKÜL’le yaptığımız iş birliği sayesinde de bugüne kadar yaklaşık 140 bin ağacı doğaya kazandıran şirketimiz, önümüzdeki süreçte aynı sorumlulukla çalışmalarına yön vermeye devam edecek.”

Aras Kargo’da yeni bir iş modelinide hayata geçirmeyi hedeflediğini vurgulayan Hikmet Nuri Bulduk sözlerini, “Ev kadınlarını ve üniversite öğrencilerinekargo dağıtımı için part timeiş imkanısağlamak istiyoruz. Diğer kuryelerimiz için işe alımda uyguladığımız tüm prosedürleri bu model için de aynen uygulayacağız. Bununla ilgili tüm yasal prosedürleri tamamladık. Böylece hem istihdama katkı sağlayıp öğrenci ve ev hanımlarına gelir kaynağı yaratmış olacağız hem de müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşıyabileceğiz. Özellikle Eskişehir gibi öğrenci kentlerinde, öğrenciler okul dışındaki zamanlarında harçlıklarını çıkarabilecekleri şekilde kendi bisikletleriyle yine çevreye de katkı sağlayarak kargo taşıyabilecekler.

Kargo sektörünün en önemli sorunlarından birinin gönderilerin zamanında teslim konusu olduğunu ve bu konuyla ilgili önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Bulduk, “Biz günde yaklaşık 500 bin gönderi taşıyoruz. Bu gönderilerin zamanında teslim edilme oranını artırmak için teknolojik yatırımlar gerçekleştiriyoruz. 5 ay önce bu konuyla ilgili gelen şikayet oranı yüzde 25 iken biz bu oranı yüzde 10 seviyesine indirdik. Hedefimiz şikayet oranını yüzde 4’e, başarı oranımızı yüzde 96’ya çekmek. “dedi.

2 ton atıkla sağlanan faydalar(2 ton atığın geri dönüşümle kazandırdıları)

“Doğa Dostu Araslar” toplanılan 488 kilogram cam ile 48,85 litre petrol, 977 kilogram plastik ile 13.671 kwh enerji, 263 kilogrammetal ile 342 kilogramhammadde ve 80 kilogramkağıtile 1.233 litresu tasarrufu sağladı.
Doğa Dostu Araslar 5 yılda 140 bin ağaç dikti

• Aras Kargo, doğa mirasına sahip çıkmak için daha önce de Çekül işbirliği ile hayata geçirdiği Yeşile Hayat Hayata Yeşil Projesi’yle Sivas Divriği, Elazığ Sivrice, İzmir Seferihisar ve İstanbul Kemerburgaz’da 5 yıl içerisinde bölge topografyasına uygun yaklaşık 140 bin ağaç dikti.

• Transfer merkezlerinde kullandığı LED aydınlatma ve fotosel sistemleri sayesinde, yüzde 25 enerji tasarrufu sağlayan Aras Kargo, ayrıca doğada yüzde 100 çözünürlüğü olan malzemeler kullanarak yeşil bir yaşam için büyük gayret gösteriyor.

• Sokak hayvanlarının özellikle yaz aylarında susuz kalmalarını önlemek amacıyla tüm şube, bölge müdürlükleri ve transfer merkezlerinde su kapları bulunduran Aras Kargo, bugüne kadar toplam 7 bin 500 adet su kabı dağıtımı gerçekleştirdi.

Deniz kirliliği geleceğimizi tehlikeye sokuyor

• Bilimsel verilere göre, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 50-70’ini denizlerimizin sessiz kahramanları üretiyor.
• Dünyanın güneşten aldığı enerjinin yüzde 93’ünü okyanuslar depoluyor.

• İnsanoğlu şimdiden, yeryüzündeki toplam tatlı su miktarının yarısından fazlasını tüketmiş durumda. Yapılan tahminlere göre, önümüzdeki 25 yıl içerisinde, kurumuş, bitmiş ya da kirlenmiş tatlı su miktarı, toplam su miktarının dörtte üçüne çıkmış olacak.

• Dünyada her yıl yaklaşık 100.000 deniz memelisi ve 1 milyon deniz kuşu plastik atıkları yutarak veya atıkların vücutlarına dolanarak verdiği zarardan dolayı yaşama veda ediyor.

• Veriler her yıl 6.4 milyon ton, yani 3.200 kilometrelik çöp dolu kamyona eş değer miktarda plastiğin okyanuslara boşaltıldığını gösteriyor.

• "Küresel İklim Değişikliği" araştırmasına göre, 2050‘li yıllarda, insanların bugün yaşadığı alanın yaklaşık yüzde 70‘ inin, yani dünya genelindeki her 10 insanın 7’sinin yaşadığı alanların sular altında kalacağı bildirilmektedir.

• Her yıl 250 milyon insan, kirli sularla bulaşan hastalıklara yakalanmakta ve yaklaşık 5 milyon kişi yaşamını kaybetmektedir.

• Su kirliliğinin nüfus artış hızıyla birlikte artması durumunda, 2050 yılına kadar dünya çapında 18.000 kilometreküplük tatlı su kaybedilmiş olacak.

• Türkiye’de, son 40 yıl içerisinde 3 Van Gölü büyüklüğüne denk gelen 1.300.000 hektar sulak alan ekolojik işlevini bitirmiştir.

• Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama 1.430 metreküp su ile su yoksulu olma yolunda ilerlemektedir.

• Önümüzdeki 30 yıl içerisinde dünya nüfusu 2 milyar daha artacaktır. Bunun sonucunda, günümüzde 6.600 metreküp olan kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının 30 yıl sonra 4.800 metreküpe düşeceği tahmin edilmektedir.

• İçinde yaşadığımız yüzyılın ortalarına doğru, 60 ayrı ülkedeki 7 milyar insan, su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilir. 48 ülkedeki 2 milyar insan ise, su sıkıntısını çok ciddi bir sorun olarak yaşayacaktır.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış