Otel Pazarlamasında yeni trend Otel Çağrı Merkezi
Firmalar
25-02-2012 17:48
Dünyada uçak kazalarında milyonlarca $ tazminat ödenirken Türkiye`de skandal yaşanıyor. Isparta`daki kazada hatası bilirkişi raporuyla ispatlanan Atlasjet ölenlerin yakınlarına "25 bin lira verelim dava açmayın" teklifi yapmış.Atlasjet`in 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan Isparta kazasının altında bilirkişi raporundaki vahim tespitlerin yanı sıra hukuk ve tazminat skandalı da çıktı.

Kazada yakınlarını kaybeden ailelerin birçoğu aradan geçen 5 yıla rağmen tek kuruş tazminat alamazken, Atlasjet firmasına aradan geçen sürede dava bile açılamadı. Etik kuralları hiçe sayan firmanın kazadan hemen sonra ölenlerin yakınlarına dava açmama şartıyla 25 bin TL önerdiği öğrenildi. Hatta Hazine Müsteşarlığı`nın en az 420 bin TL olarak tespit ettiği tazminat tutarının da çeşitli oyunlarla 62 bin TL`ye çekildiği ancak bunun da hâlâ birçok aileye ödenmediği belirtildi. Yurtdışında benzer bir kazada yakınlarını yitiren mağdur ailelere milyonlarca dolar tazminat ödenirken, Atlasjet olayında yaşanan süreç kamu vicdanını rahatsız etti.

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya`ya göre Ulaştırma Bakanlığı`nın da devreye girmesi gerekiyor. Kamuoyu vicdanının tatmin olmadığını vurgulayan Kaya, "Türkiye`de yasal boşluklar kullanılarak bu olayın üzeri kapatılmaya çalışıldı. Kazada yakınları ölen aileler de mağdur edildi. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı neden sessiz kalıyor anlamıyoruz" dedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Isparta`da 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına ilişkin taşıyıcı firma Atlasjet şirketi hakkında "kovuşturmaya gerek yoktur" kararı verdi. Bu karar ancak 4 yıl sonra bozulabildi.

Kazada ölenlerin avukatlığını üstlenen Şehnaz Yüzer, konuya ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Atlasjet`in hayatını kaybedenlerin yakınlarına etik dışı tekliflerde bulunduğunu belirten Yüzer, "İnsanlara 25 bin lira karşılığında dava açmamaları için belge imzalatılmaya çalışıldı, kandırıldı. Teklifi kabul etmeyenler tek kuruş tazminat almadı. 5 yıldır insanlar mahkeme koridorlarında hakkını arıyor" dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi`nin pek çok cihazın arızalı olduğuna dair rapor hazırladığını söyleyen Yüzer, "Uçağın 25 Kasım 2001`den düşüş gününe kadar kayıtları bulunuyor. Bilirkişiler arızaların 2-3 gün içinde giderilmesi gerektiğini belirtmiş. Ancak, uçak arızalı cihazlarla uçmaya devam etmiş. Bilirkişi yere yaklaşım cihazı çalışsaydı `bu uçak düşmezdi` diyor. İyi de bu cihazı kim denetledi?" diye konuştu.

Dünyada birçok havayolu şirketi yaşanan kazalar sonrasında milyonlarca dolarlık tazminatlar ödüyor. En son Hollanda`da düşen uçaktan ağır yaralı çıkan Sevgi Kalansun`a, yüzde 80 kusurlu bulunan Boeing firması tarafından 2 milyon dolarlık tazminat ödendi. Aynı şekilde Singapur Airlines 2000 yılındaki kaza sonrasında ailelere 15 milyon dolar ödedi. One-Two-Go firması Tayland Puket`te ölen 29 kişinin her biri için 130 bin dolar öderken, Air France`a ise 2009`da 228 kişinin öldüğü uçak kazası nedeniyle soruşturma açıldı.

Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Hikmet Arif Cesur da Atlasjet ile ilgili sigorta ödemelerinin incelendiği bilgisini verdi. Otobüs kazalarında dahi 120 bin TL`lik bir tazminat bedeli bulunduğunu belirten Cesur, "Bu konuda gerekli incelemeyi yapacağız" dedi.

Atlasjet kazasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu adeta firmanın bir tabutu uçurduğunu ortaya çıkardı. Raporda pilotların eğitimlerinde eksiklik olduğu belirtilirken, uçağın üzerindeki kokpit ses kayıt cihazında 9 gün önceki verilerin bulunduğuna dikkat çekildi. Yine uçaktaki bazı cihazların `gayrifaal` olduğu belirtildi. Yere yaklaşım cihazının arızalı olduğuyla ilgili de rapora not düşen bilirkişi, bu cihazın, uçak araziye fazla yaklaştığında yapması gereken sesli uyarıyı arızalı olduğu için yapmadığını tespit etti. Bilirkişi gayrifaal cihazlarla pilotların uçağı uçurmaması gerektiği, uçmaması gereken bir uçağın uçurulduğu tespitinde bulundu.

Metin Can/Sabah
Yorumlar Toplam 1 Yorum Yapılmış
mert / 25-02-2012 22:03
birakin bu isleri..
Bu haber tamamen yukseliste olan bir sirketi baltalamaya yonelik bir haberdir.Birakin Turk sirketleri yukselsin lutfen birakin....