Firmalar
27-11-2018 08:22
HMT Hotel Turizm ve Otel Yatırım ve İşletme Danışmanlığı Başkanı ve Turizm sektörünün değerli ismi Hamit Topaloğlu İstanbul`da yaptıkları araştırma sonuçlarını paylaştı.

Turizm yatırımlarının durmaması gerektiğini ve Otel Yatırımlarının 40-50 yıllık planlamalar ile yapılması gerektiğini belirten Topaloğlu otel yatırımcılarının mutlaka işi bilen danışmanlar ile çalışması gerektiğine değindi.

İşte Duayen turizmcinin açıklamaları;

“Airbnb ve Günlük Kiralık evlerin Otellere ve Ev Kiralarına Etkisi Airbnb işleyişine alıştık. Dünyanın herhangi bir yerinde, boş olan evinizi, veya kullandığınız evin bir odasını Airbnb üzerinden satıyorsunuz.

Vergi yok, personel maliyeti yok, Otelcilikte alışkın olduğumuz masrafların hiç biri yok.

İşlem hem Airbnb tarafından çok kolay, hem Ev sahibi tarafından çok kolay.

Herkes bir şekilde “dinamik fiyatlandırma” kavramını da öğrenmiş. Otel yoğunluklarında fiyatların arttığı gibi burada da artıyor.

HMT Hotel, Turizm ve Otel danışmanlığı olarak, İstanbul’da yaptığımız araştırmada, İstanbul geneli heryerde bu yolla kalacak her bütçeye uygun evler var. İstanbul merkeze 2 saat uzaklıktaki en ücra köşelerde bile aktifler.

Ayrıca Airbnb dışında emlak pazarlama yöntemiyle her aracı ile satış yapılabiliyor. Bunun Otellerde negatif etkisini artık biliyoruz. Ama, Ev kiralarındaki olumsuz etkisini gözden kaçırıyoruz.

Bugün İstanbul’da Otel doluluk oranları, geçmişe oranla biraz kıpırdasa bile beklenen seviyede değil.

Ama merkeze yakın yerlerde Ev kiraları uçmuş durumda. Standart oturtulabilir bir Ev minimum 3000 ile 4000 TL. Burada günlük kiralamanın ciddi etkisini görüyoruz. Ev sahipleri, hatta kiracılar bile fazla olan odalarını bu yolla kiraya veriyorlar.

3+1 evlerde ev sahibi veya kiracı kullanmadığı odaları “stüdyo” olarak kiraya vermekte.

Eyvallah, serbest piyasa ve yaratıcılık diyelim. Oteller bununla nasıl başa çıkacaklar kendileri düşünsün. Kiracılarda öyle. Fakat kayıt altına alınmaması ve vergi kaçakçılığı haksız rekabet getirmekte.

Turizm Bakanlığının derhal bu işe el atması gerekli. Kayıt altına alınmalı. Haksız rekabet önlenmeli.

Otel Yatırımcıları büyük yatırım maliyetlerine katlanırken, bu en doğal hakları. Umarız bu konu gündeme alınır ve bir çözüm yolu bulunur .

HMTHotel Turizm ve Otel Yatırım ve İşletme Danışmanlığı

Hamit Topaloğlu “
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış