Gezi
07-09-2017 09:23
Norveçli akademisyen Richard Bærug, "Svaneti yaşayan bir etnografya müzesi,” diyor ve ekliyor, "Başka hiçbir yerde ortaçağ Avrupa`sının töre ve geleneklerini sürdüren bir yer bulamazsınız.”

Kafkas Dağları`nın eteklerine yayılan Svanların yurdunda vahşi buzulların, zapt edilemeyen akarsuların, gizli vadilerin ve eşkıyaların öyküleri yankılanıyor.

Şehrin İstanbul Farkı ile Mestia-Svaneti.

Mestia ve Uşguli’de düşmanlardan korunmak için yapılmış dev kuleler ve taş evler, Gürcistan’ın ortaçağını günümüze taşıyor.

Kafkas Dağları`nın yüksek kesimlerindeki Svaneti`de yüzyıllar öncesinin savunma kuleleri bugün ücra köylere gelen ziyaretçilere tepeden bakıyor.

Erkekler şafak vaktinde nasırlı elleriyle ustaca kavradıkları bıçaklarla taş kulenin yakınlarında toplanıyor. Gürcistan’da, Kafkas Dağları’nın yüksek kesimlerindeki Svaneti bölgesine düşen ilk karın ertesi günü. Sabahın erken saatlerinde hava buz gibi soğuk.

Gün hızla aydınlanırken Kolaşi Köyü’nün üstünde halka halinde dizilmiş 4 bin 750 metrelik doruklar da giderek belirginleşiyor. Köyün tarihi siluetini oluşturan 21 metrelik kulelerin ardında yükselen bu doruklar, ortaçağ kültürünün günümüze gelebilmiş son örneklerinden biri olan bölgenin yüzyıllar boyunca dış dünyayla ilişkisini kesmesini sağlamış.

Norveçli akademisyen Richard Bærug, "Svaneti yaşayan bir etnografya müzesi,” diyor ve ekliyor, "Başka hiçbir yerde ortaçağ Avrupa’sının töre ve geleneklerini sürdüren bir yer bulamazsınız.”

Uzman Ekip Tarafından Hazırlanan Gezi Güzergahı

1.Gün : Tiflis – Svaneti – Mestia – Hatsvali Teleferik – Zuruldi Teleferik – Hopa – Kafkas Dağları Yürüyüş

Araçlar gruptaki kişi sayısına bağlı olarak 7 veya 12 kişilik araçlar olmak üzere bölgeye uygun araçlardır. Yol üzerinde günışığının en iyi olduğu sabah saatlerinde fotoğraf molaları veriyoruz. Mestia kasabasına ulaşıp otelimize yerleşiyoruz. İlk gün çok fazla yürüyüş içermeyecek şekilde Mestia kasabasında en yenisi 500 yıllık olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Svan kulelerinin arasında kısa bir gezinti yapabilir, Hatsvali teleferik hattına varıp, tarifsiz güzellikte ormanlar içinden Mestia kasabasını çevreleyen Kafkas dağlarının zirvelerini fotoğraflama imkânımız olacak, Leli yolundan güzergâhımız üstündeki ikinci teleferik hattı olan Zuruldi hattına varış, 1850 metre yükseltiden teleferikle Kafkas dağlarının muhteşem görüntüleri eşliğinde teleferikle 2350 metre irtifaya çıkış, 360 derece panorama veren Zuruldi manzara noktasından Kafkas dağlarının ve yükseltileri 5 bin civarında ve üstünde olan 5 zirvenin ve onlarca zirvenin, vadinin, buzulun, yaylanın görülmesi.

Zuruldi de teleferik hattının kurulu olduğu noktadan sonra geri dönüşümüzü yapıp otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve dinlenme.
Konaklama: Svaneti-Mestia

2.Gün : Chalaadi Buzulu’na Yürüyüş (18 Km) – Ormaniçi Patika Yürüyüşü

Sabah kahvaltısının ardından Mestia kasabasından Chalaadi Buzuluna dik tırmanış gerektirmeyen rahat bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Mevsim şartlarına göre sürekli dere kenarındaki orman içi patikalarda yürürken sonbaharın renk cümbüşünü fotoğraflayacağız. Gün boyu aktivitede olacağımızdan öğle yemeği kumanya paketi şeklinde olacaktır.

Konaklama Mestia

3.Gün : Mestia (10 Km )

Sabah kahvaltısının ardından Mestia kasabasına kuşbakışı bakmak ve svan kulelerini ayaklarımızın altında alacak tepelere yavaş tempolu bir şekilde yürüyüş gerçekleştireceğiz. Gün boyu yine doğanın derinliklerinde olacağımızdan kumanya paketi yanımıza olacak. Öğleden sonra Mestia`dan ayrılıp Batum`a dönüş yolculuğuna geçiyoruz.

Konaklama: Batum

4.Gün : Batum – Medea – Heykeli - Astronomik Saat Binası

Sabah kahvaltısının ardından öğle saatlerine kadar Gürcistan`ın her geçen gün modernleşen şehri Batum`da kısa bir gezinti yapıyoruz. Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Astronomik Saat Binası fotoğraflayacağımız yapılardandır. 12.00-12.30 arasında Sarp Sınır kapısından geçip Hopa Limanında bavullarımızı verdikten sonra THY Artvin Hopa (Batum) - İstanbul 14.00 uçağı ile turumuzu noktalıyoruz. Başka gezilerde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış