Gezi
09-01-2018 22:11
İtalya denildiği zaman aklınıza pek çok şey gelebiliyor olabilir ancak İtalya yalnız çevresi dokusuyla değil aynı zamanda tarihi yapılarıyla da göz önüne çıkabilecek ülkelerden bir tanesi.

İtalya turları fiyatları ise tarihi yerler ve gidilebilecek turların kapsamına göre değişiklik gösteriyor. İtalya’ya uçaklı Avrupa turları kapsamında da geziler düzenlenebiliyor. Ama iyi bir tur kapsamında nasıl tarihi yerlere gidebilirim derseniz öneri olması açısından size aşağıdakileri örnek gösterebilirim.

Kolezyum – Roma

Kolezyum 156 metre genişliğinde ve de 188 metre uzunluğunda dünyanın en gözde yapılarından bir tanesi. Bu yapı 2007 yılında dünyanın 7 harikasından bir tanesi olarak da seçilmiştir. Burası aynı zamanda dünyada en fazla turistin ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Klozyum da filmlerden gördüğünüz bir zamanların gladyatör savaşları yapılıyordu. Bu savaşlar öyle ölümlü savaşlardı ki işte bu nedenle de dünyada her ke tarafından bilinirler. Kolezyuma genel olarak bakınca tam 80 tane kapı kapısı var. Zamanla yapı doğal afetlerle zarar görmüş olsa da bugün aydınlatmasından tutunda etkileyici mimarisiyle ilgili çekiyor.

Floransa Katedrali - Floransa

Floransa katedrali şehrin en büyüğüdür. Mimarisi o kadar çok dikkatleri üzerine çekmiştir ki bu nedenle de ünü dünya geneline yayılmıştır. Katedral 1296-1436 yıllarında yapılmış. Dış mimarisi oldukça etkileyici olmasına karşın iç mimarisi biraz daha sönük kalmış. Katedrale Pazartesi, Çarşamba, Cuma 10.00-17.00 Perşembe 10.00-15.30 Cumartesi 10.00-16.45 Pazar 13.30-16.45 saatleri arasında ücretsiz giriş yapılıyor.

Pisa Kulesi – Pisa

Pisa şehrinde bulunan yapı 1063-1090 yılları arasında yapıldığı biliniyor. İtalya’nın kuzeyinde olan yapı tüm dünyada ün kazanmış. Yapının çan kulesinin tamamlanması ise 1173 yılını bulmuştur. Pisa kulesi ülkenin en önemli yapılarından bir tanesi olarak bilinir. 60 metre yükseklikte olan yapıda 8 kat bulunuyor. Dünya’da Pisa kulesi diğer bir adıyla eğik kule olarak tanımlanmaktadır. Yapının bu ismi alması yatık ve devrilecek gibi durmasından kaynaklanmaktadır. İnşaat döneminde yapının eğik olduğu fark edilmiş ancak yıkılması yerine de sağlamlaştırılarak kaldığı yerden aynı şekilde devam ettirilmesi sağlanmış.

Büyük Kanal - Venedik

İtalya, Venedik ve kanallar. Sanıyorum ki bu üçlü dünyanın neresinde olursanız olun size birşeyleri hatırlatacaktır. Venedik kanallarıyla ünlü olan bir şehir ve 5 metre derinliğinde 3800 metre uzunluğunda kanal mevcut. Kanalın etrafında yaklaşık olarak 170 bina var ve bu binalarda da şehrin zengin aileleri oturuyorlar. Kanallar içerisinde su taksileri, su otobüsleri, gondol ve kayıklar var. Kanal her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Kanal etrafındaki yapılar ilk yıllarda Bizans mimarisiyle yapılmışlardı ancak zamanla restore edilerek gotik mimariye dönüştürülmüşler. 

Aziz Petrus Bazilikası - Vatikan

Burası anıt bir mezar ve M.S 349 yılında yapılmış. 15 YY’ da ise yıkılmış ve yerine yenisi inşa edilmiş. Şimdikinin yapım tarihi ise 1506 yılı.

Daha fazla Avrupa turu için lütfen Şehrikeyif’in web sitesini ziyaret edin: https://www.sehrikeyif.com
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış