Gezi
12-09-2017 10:33
Steiermark, Avusturya`nın güneydoğu ve orta kesimindeki bir eyalet. Başkenti Graz olan eyalet, dağlık bir coğrafyaya sahip. Eyalette geleneksel kültür halen korunuyor.

Eyaletin giysisi bugün Avusturya`nın ulusal giysisi durumunda. Başlıca kentleri Leoben, Bruck, Kapfenberg, Knittelfeld, Eisenerz, Mürzzuschlag, Köflach ve Fohnsdorf. Eyaletin ekonomisi eski çağlardan beri madenciliğe dayanıyor.

Eyaletin başkenti olan Graz’a uçak bileti alarak ulaşabilirsiniz. Graz, Avusturya’nın da ikinci büyük şehri olarak gezilecek birçok yerin bulunduğu bir şehir.

Şehirde 6 üniversite bulunduğu için aynı zamanda şehir bir öğrenci kenti de. II. Dünya Savaşı’ndaki tahribattan kurtulmuş olması şehrin avantajı. Bu sayede tarihi birçok yapı günümüze kadar gelebilmiş. Eggenberg Sarayı görkemli yapısı ve bahçesiyle ülkenin önemli yapılarından biri. Landhausehof denilen şehir merkezinde bulunan büyük yapı ve silah deposu özellikle ilgi çekici yapılar. Avrupa’nın en büyük silah depolarından biri burada bulunuyor.

Bu şehirde tarihi yapılar müze olarak kullanılmasının yanında mağaza ve alışveriş merkezi olarak da kullanılıyor. 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir daha da zengin bir kültür şehri haline gelmiş. Mur Nehri üzerindeki Mur Adası bu dönemde yapılan bir yapay ada. Bu ada ışık oyunlarıyla ve mimarisiyle ilgi çekici. Kunsthaus da bu dönemde yapılmış bir sanat müzesi.

Graz’da barok ve gotik tarzda binalar yaygın. Binaların çatıları genellikle kırmızı. Schlossberg Tepesi de tarihi binaların arasından görünen şehir siluetinde önemli bir yeri olan bir tepe. Avrupa’nın önemli heykel parklarından olan Avusturya Heykel Parkı ve şehrin Eski Şehir bölgesi diğer çekim alanları. Şehrin ortasından geçen Mur Nehri, coşkun akan ancak derinliği az olan bir nehir. Nehirde bu sebeple ulaşım ve taşımacılık yapılmıyor. Nehir üzerinde 15 köprü bulunuyor.

Bu köprüler şehir manzarasının en güzel seyredilebileceği yerler. Karasal iklimin hakim olduğu şehir, mayıs ile eylül ayları arasında gezmeye daha uygun.

Eski Şehir

Mur Nehri ile Schlossberg Tepesi arasındaki bölge, II. Dünya Savaşı’nda az hasar alması sebebiyle Avrupa’nın en iyi korunmuş şehir merkezlerinden biri. Trafiğe kapalı olan bölgede gezerek renkli evleri, kafeleri, restoranları ve alışveriş merkezlerini görebilirsiniz. İtalyan mimarisi örnek alınarak yapılmış saraylar ve diğer yapılar da yine bu bölgede bulunuyor. Herrengasse Caddesi alışveriş için turistlerin rağbet ettiği bir cadde. Ayrıca bu caddede müzeler ve kafeler de var. Şehrin kalbinin attığı ana meydan olan Hauptplatz da burada.

Hauptplatz

Ortaçağ’dan kalma bir meydan olan Hauptplatz, geçmişte ticaret merkezi ve sosyal olayların yaşandığı bir meydanmış. Meydanın ortasında heykeller ve küçük bir havuz bulunuyor. Belediye Binası da meydanda görülebilir.

Schlossberg Tepesi

Adını 10. yüzyılda yapılmış olan kaleden alan Schlossberg Tepesi’nde bu kalenin kalıntıları, saat kulesi ve çan görülebilir. Ağaçlarla kaplı olan bu tepe yaklaşık 475 metre yüksekliğinde ve şehri seyretmek için güzel noktalardan biri. Asansörle, fünikülerle  ya da merdivenle tepeye çıkabilirsiniz. Füniküler için içi oyulan tepede konserler ve etkinlikler düzenleniyor.

Sporgasse Caddesi

Trafiğe kapalı olan bu caddede bizim açımızdan en ilginç şey 25 numaralı binada camdan sarkmış eli palalı Yeniçeri askeri heykeli.

Mur Adası

Murinsel olarak da bilinen ada, şehirdeki görülmesi gereken yerlerden biri.

Eggenberg Sarayı

1625 – 1635 yılları arasında inşa edilen saray barok tarzda. Sarayın 12 kapısı yılın 12 ayını, 365 penceresi de yılın günlerini de temsil ediyor.

Graz Katedrali

Gotik tarzda 1438 – 1468 yılları arasında inşa edilen ve daha sonraki yüzyıllarda yenilenen katedral, eyaletin en büyük kilisesi.  Sizde  Birucak.com ‘dan uçak biletinizi alabilir ve yaz bitmeden güzel bir gezi yapabilirsiniz.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış