Gezi
14-03-2018 23:24
Avrupa`da gezilecek şehirler listesine yer vereceğimiz bu yazımızda eğer bu sene farklı bir yaz tatili yapmak istiyorsanız değerlendirmeniz gereken pek çok yer görebileceksiniz.

Bu şehirlerin arasında Roma, Barcelona ve Paris gibi şehirler var. Hiç gitmediğiniz bir şehir dahi olsa buralar konusunda bir fikrinizin olduğunun farkındayız ancak bunlar ve diğerleri konusundaki ayrıntılar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Avrupa turları son dönemde ilgi çeken tatil planlamaları arasında yer alıyor. Buna göre en çok tercih edilen ise Paris turudemek yerinde olacak. Ancak Barcelona turunu da hafife almamak gerekiyor.

Çünkü; tarihi ve mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bir ülke. Ama ben yazımda Roma turu tercih edenleri bilgilendirerek başlamak istiyorum.

Roma

Roma bilindiği üzere İtalya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Tarihi mekânlarıyla ön plana çıkan Roma’ya gittiğinizde ilk uğramanız gereken yer Kolezyum olmalıdır. Roma forumu ve aşk çeşmesi ise gezmeniz gereken diğer yerler arasında bulunuyor. Romanın mutfak kültürüne baktığımız zaman İtalyan yemeklerinin ağırlığını hissediyorsunuz. Şehirde hatta ülkede makarna her zaman tercih nedeni olmuştur. Ama alternatif düşünüyorsanız pizzanın da anavatanı diyebiliriz. Bu yemekleri Roma’nın her yerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik makarna deyip geçmeyin çünkü binlerce çeşidi var.

Paris

İkinci bahsedeceğimiz gezi durağınız Paris olacak. Romantizmin başkenti olarak bilinen Paris’te her ne kadar ilk akla gelen yer Eiffel kulesi olsa da yükseklik korkunuz varsa o zaman gidebileceğiniz birbirinden güzel yerler olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Notre Dame kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Ya da Louvre müzesi sizin için tercih olabilecektir. Bu arada Sen Nehrinden bahsetmeden geçmek tabiki de olmaz. Paris turunuz sırasında gezmekten yorulduğunuz zaman sizlere Falafelyemenizi öneriyorum. Hamur işi olan yemek kesinlikle çok lezzetlidir.

Barcelona

Gelelim Barcelona Madrid’den sonra İspanya’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Barcelona da içinizi ısıtacak olan bir görüntü buluyorsunuz. Burada gezerken adeta kendinizi bir masal diyarındaymış gibi düşünüyorsunuz. Birbirinden güzel gideceğiniz yerlere sahip olan şehirde Park Güell ve Katalon mimarisi etkisini sürdürüyor. Barcelona turistlerin en gözde şehirlerinden bir tanesidir.

Porto

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Porto ülkenin de ikinci büyük şehri olma özelliğine sahip. Porto için gezginlerin en çok uğradığı şehirlerarasında diyebiliriz. Buradaki eski binalar şehrin ünlenmesine neden olmuş. 

Londra

İngiltere’nin en çok turist çeken şehirlerinden birisi olan Londra’ da gidebileceğiniz pek çok yer var. Özellikle BingBeng, Buckingham Sarayı, Tower Bridge ve Hyde Parkı dikkatinizi çekecek yerler arasında. Londra’ya geldiğiniz zaman Thames nehrini de gezmelisiniz. 

Prag

Son olarak ise size Prag’dan bahsetmek istiyorum. Burası adeta masaldan çıkma bir şehir ve orta çağdan kalma binalara sahip. Burada gezebileceğiniz yerlerin sayısı da çok fazla ama ilk olarak eski kent meydanını gezmenizi öneriyorum.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış