Gezi
27-10-2017 11:34
Hayatınızda bir kere Konya`ya gitmediyseniz ve büyük tasavvuf insanı Mevlana`nın davetine icabet etmediyseniz. İşte Size fırsat !

Türk - İslam medeniyetinin en önemli isimlerinden biri olan Mevlana, insanları hoşgörüye ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimidir.

Mevlana Celalettin Rumi`nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Mevlana’nın İslam ve tasavvuftaki yeri çok önemlidir. 

Hazreti Mevlana’nın babası der ki; "Ben, Kur-an’ın bendesi, Hazreti Muhammed’in ayağının tozuyum.” Yani Mevlana ve Mevlevilik İslam’ın ya da kuranın dışında bir şey değildir.

Zaten Kuran`ın temelinde insan vardır. Hazreti Mevlana ve eserleri incelendiğinde; insana hizmeti kendisine hedef edindiği görülmektedir.

Peki, siz Konya’yı gördünüz mü? Görmediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Şehrin İstanbul bu ruhani havayı yaşamanız ve Konya`nın eşsiz güzelliklerini yaşayabilmeniz için Şeb-i Arus Töreni - Konya Çatalhöyük Sille Köyü Turu düzenliyor.

08 Aralık ve 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Tur kapsamında ; Çağlar boyunca pek çok uygarlığı topraklarında barındırmış evliyalar şehri Konya`yı gezebileceğiniz gbi Seb-i Arus törenlerini izleyebilirsiniz.

Tur programı kapsamında neler var neler

Hz. Mevlana Müzesi ,Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) ,Dergâh Eşyaları, Değerli Elyazmaları,Sekiz Telli Keman, Sabır Taşları,Galileo`nun Asıldığı  Küre,Dervişhane Kapısı, Derviş Hücreleri,  Hürrem Pasa Türbesi, Üçler Mezarlığı , Hâmûsân ( Susmuslar ) Kapısı ,  Sinan Pasa, Fatma Hatun ve Hasan Pasa Türbeleri Semahane ve Mescit Bölümleri , Mevlâna ve Aile Fertlerinin Türbesi , Yavuz Sultan Selim`in "Seb-i Arûs" Havuzu Koyunoğlu Müzesi, Şems- i Tebrizi Türbesi , Alâeddin Tepesi ,Alâeddin Cami , Karatay Medresesi,Karatay Cini Eserleri Müzesi,İnce Minare Medresesi ve yine İnsanlığın en eski yaşam alanlarından biri olan Konya’nın, Çumra ilçesi sınırları içinde bulunan Çatalhöyük.

Çatalhöyük; Orta Anadolu’da günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş çok geniş bir Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Bu kazı alanımız aynı zamanda Doğu ve batı yönlerinde yan yana iki höyükten oluşturulmuş Anadolu’daki en eski ana tanrıça kült merkezi olarak kabul ediliyor.

Çatalhöyük’te yaşayanların inanç kültürlerine ait bulguları içinde barındıran bu kutsal mekânların duvarlarında boğa başlarının yanı sıra, boğa figürleri, insan ve diğer hayvanlara ait duvar resimleri yer almakta.

Tarih boyunca barışın ve hoşgörünün sembolü olan Konya’da Hıristiyanlar ve Müslümanlar yüzyıllarca birlikte yaşamış, birlikte çalışarak bozkırın ortasında adeta bir vaha benzeyen Konya’nın merkezine 8 km uzaklıktaki Sille adındaki küçük semti yaratmışlar.

Sille’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer önemli eser ise Aya Elena Kilisesi.

İsa`nın doğumundan 327 sene sonra Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena, Hac için Kudüs`e giderken Konya`ya uğramış, buradaki ilk Hristiyanlık çağlarına ait oyma mabetleri görmüş, Hristiyanlara Sille`de bir mabet yaptırmaya karar vermiş.

Mihail Arhankolos adına bu kilisenin temel atma töreninde bulunmuş.

Bu tur programını kaçırmayın !!!
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış