Gezi
29-12-2016 03:38
Türkiye`de görmeniz gereken birbirinden güzel 10 yeri siz değerli okurlarımız için derledik.

Bu güzellikleri mutlaka görmelisiniz...

İşte Doğu`dan Batı`ya, Kuzey`den Güney`e Türkiye`de görülmesi gereken saklı cennetler..

 

KÖYCEĞİZ

Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor.

Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökova`da safari yapabilirsiniz.

NEMRUT

Adıyaman`ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı`nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasinda 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

AMASRA

Karadeniz`in şirin kasabalarindan olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir tur da yapabilirsiniz.

OLİMPOS

Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos`ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı`da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz.

ULUABAT

Bursa`ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

ÖLÜDENİZ

Fethiye`ye bağlı Öludeniz`de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası`nı görebilir, Babadağ`dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz

HARRAN

Şanlıurfa`nın 45 km. güneydoğusundakı Harran, Mezopotamya ile Akdeniz`i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.

SELİMİYE

Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan`ın başyapıtlarindan biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

SÖĞÜT

700 yıllık Osmanlı Devleti`nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik`in 29 km. doğusunda. Söğüt`e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Faki ve Şeyh Edebali`nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz

ERZURUM

Tortum`a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa`nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.

ATLAS
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış