Gündem
01-09-2018 13:22
Kültür ve Turizm Bakanlığı sınır giriş-çıkış istatistiklerine göre, bu yılın ilk yedi ayında Türkiye 21 milyon 639 bin 802 yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Bu verilere göre, Türkiye`ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,74 artış gösterdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın açıkladığı ilk 7 ay içinde yer alan yabancı turist sayısı verilerine ilişkin şunları söyledi:

“Ocak-Temmuz döneminde 21,6 milyon turist ülkemizi ziyaret etti. Burada önemli olan konu batılı turistin artık Türkiye’ye geri dönüş yapmaya karar vermesidir.

Çok ciddi olarak Avrupalı turist sayısında artışımız var. Almanya’dan yüzde 20, İngiltere’den yüzde 37, Hollanda’da yüzde 30, Fransa’dan gelen turist sayısında da %24 gibi çok ciddi artışlar var. Bu rakamlara göre de geçen seneye göre yüzde 25 oranında genel turist sayısında artışımız var.”

Turizm sektörünün dünyayla rekabete en hazır sektör oluğuna dikkat çeken TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya sözlerine şöyle açıklık getirdi: n“İç dinamikleriyle, ürün kalitesiyle, otellerin yeni olması sebebiyle, çalışanlarının sunduğu hizmet kalitesiyle Türkiye çok hazır bir ülke. Türkiye, denizi, doğası, tarihi ve sunduğu tüm ürünlerle tam bir turizm ülkesi. Dolayısıyla hak ettiği bir dönemi yaşıyor.”

2019 yılında 40 milyon turist ve 32 milyar dolar gelir hedefleri olduğunu söyleyen Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti:

“2023 hedeflerinde programlanan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdi. Ama ben 2023 den önce bu hedefi tutturacağımızı düşünüyorum. Bu sektörün 5 ila 10 yıl içerisinde de 100 milyon turist, 100 milyar dolar gelir elde edebilecek bir kapasitesi olduğunu düşünüyorum.”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde yaşanan hareketliliğin döviz kurunun Türk Lirası karşısında değer kazanmasında etkili olmadığını düşünüyor.

Bağlıkaya,”Bu ticaret zaten dövizle alınıp, dövizle yapılıyordu. Dolayısıyla yurtdışından gelenlerde ürünleri dövizle satın alıyor. Türk Lirasının çok ucuz olması Türkiye’ye çok turist gelmesinin sebebi değil. Sebep, turistlerin böyle bir ülkede böyle otellerde tatil yapmayı özlemiş olmalarıdır.

Çünkü; birkaç yıldır yaşanan siyasi türbülanstan dolayı Avrupalı turist bilinçli şekilde Türkiye’den uzak tutuldu ama artık turistler de buradandaha iyi bir alternatif olmadığını anladılar. Artık insanlar hükümetlerin kendi aralarındaki polemikleri dinlemiyor” dedi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış