Gündem
06-03-2018 10:03
Rusya`nın ürettiği açıklanan yeni kıtalararası füzelerin "ciddi bir nükleer tehlike oluşturabileceği" iddiası ortaya atıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, parlamentoda yaptığı geleneksel yıllık konuşmasında, Rusya`nın Uranyum-232 temelinde, dünyanın her noktasına ulaşabilecek sınırsız menzilli yeni füze geliştirdiğini açıklamıştı.

Rusya`da yayımlanan muhalif Novaya Gazeta, "uçan Çernobiller" olarak nitelendirdiği bu füzelerin, Rusya için "ABD`den daha büyük tehlike" yarattığını öne sürdü. 

Putin`in bahsettiği yeni füzenin, eskiden Sovyetler Birliği`nde, bugün ABD ve diğer ülkelerde, örneğin uzay araçları için üretilen "nükleer bataryalar" olduğu belirtilen yazıda, Rusya`nın Uranyum-232 temelinde çalışan daha güçlü bataryalar ürettiğinin, Uranyum-232`nin hem personel, hem de çevre için çok ciddi riskler taşıdığının altı çizildi.
Putin, söz konusu füzenin "yüksek hız ve manevra kabiliyetine" sahip olduğunu ve dünyadaki "hiçbir savunma sistemi tarafından engellenemeyeceğini", bu yüzden "yenilmez" olduğunu söylemişti.

 Kaynak: TurkRus
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış