Gündem
09-01-2017 15:47
İngiltere Başbakanı Theresa May,İngiltere`nin Brexit referandumundan çıkan sonuç gereği önümüzdeki aylarda başlayacak çalışmalar öncesinde yaptığı açıklamada; ülkesinin AB`den ayrılacağını AB üyeliğinin bazı parçalarını korumayı da düşünmediğini belirtti.

Sky News televizyonuna konuşan May, İngiltere’nin "Avrupa’dan değil, Avrupa Birliği’nden ayrılmakta olduğunu" söyledi.
"Kendi sınırlarımızı ve yasalarımızı kontrol edebileceğiz"

"İnsanlar AB`den çıkmamıza karşın AB üyeliğinin bazı parçalarını elimizde tutmak istiyormuşuz gibi konuşuyor." ifadesini kullanan May, "AB’yi terk ediyoruz. Dışına çıkıyoruz. Artık AB’nin üyesi olmayacağız. Sorun, dışına çıktığımızda AB ile İngiltere arasında nasıl bir ilişkinin doğru olacağını bulma sorunu. Kendi sınırlarımızı ve yasalarımızı kontrol edebileceğiz." diye konuştu.

Geçen hafta istifa eden İngiltere`nin AB Daimi Temsilcisi Ivan Rogers’ın hükümetin Brexit müzakereleri konusunda "kafasının bulanık" olduğu şeklindeki sözleri de sorulan May, "Hayır, kafamız hiç de bulanık değil." yanıtını verdi.

AB ile serbest ticaret karşılığında serbest dolaşımın verilmesi yaklaşımını yanlış bulduğunu söyleyen May, İngiltere’nin AB ile ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini belirtti. Brexit müzakerelerinde İngiltere için en iyi koşulları elde etmeye kararlı olduğunu vurgulayan May, bunun AB’nin de yararına olacağını savundu.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış