Gündem
09-11-2017 10:54
Türksat ve Airbus Defence and Space, iki yeni uydu projesi için İstanbul`da yapılan Global SatShow`da imza attı.

Airbus Uzay Sistemleri Başkanı Nicolas Chamussy, “Türksat`ı Eurostar müşterisi olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu büyüklük ve kapasitedeki uydular için tam elektrikli itki teknolojisini piyasaya ilk sunan bizdik ve bu teknolojiyle Türksat uzay aracının en uygun maliyetle fırlatılmasını sağlayacağız.” dedi...

Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kuşatan kapsama alanıyla Türksat 5A, 31° Doğu boylamında Ku-Bandına sahip bir yayın uydusu.

Uydunun nominal fırlatma ağırlığı 3.500 kg ve elektrik gücü 12 kW’tır. Türksat 5A uydusunun, 2020’de uzaydaki yörüngesine yerleşerek teslim edilmesi planlanmakta.

42° Doğu boylamında faaliyete gösterecek olan Türksat 5B, Ku ve Ka bantlarında çalışacak geniş bant uydusu. HTS (Yüksek Verimli Uydu) kapasitesiyle, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’nın büyük bir bölümünü içine alan geniş bir kapsama alanına uydu, 73 beam aracılığıyla 50 Gbps’den fazla kapasite sağlayacak.

Uydunun nominal fırlatma ağırlığı 4.500 kg ve elektrik gücü 15 kW olacaktır. 2021`de uzaydaki yörüngesine yerleşerek teslim edilmesi planlanmakta.

Yolun açık olsun Türkiye ..
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış