Gündem
11-09-2017 09:47
Eğitim Direktörlüğü ve Yaşam Koçluğu denince herkesin aradığı isim olan başarılı Eğitimci ve Yaşam Koçu Sema Aksu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bir başarı hikayesi: Sema Aksu...

Her biri alanında lider bir çok kurum için Eğitimler planlayan ve veren Sema Aksu aynı zamanda, Eğitim yapılacak firmanın ihtiyaç analizi yapıldıktan sonra ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda yeni eğitimler organize ediyor,veriyor ve eğitim sonuçlarını ölçümlüyor.

Mesleğinin gerektirdiği tüm konularda uzmanlık belgelerine sahip olan ve Türkiye`nin marka şirketleri için eğitimler organize eden Sema Aksu haberturizm.com`a yaptığı açıklamada ; ``Bazı şeyleri öğrenmiş gelirsiniz ya dünyaya, olmazsa olmazlarınızdır onlar. Bir şeyi yaparken en iyiyi yapma güdüsüydü bendeki.

Bir de çocukluğumdan itibaren sahnede olma isteği kendini ilk bale eğitimi ile gösterse de fazla uzun sürmedi.

Sonra lise yıllarında onun yerini almak üzere tiyatro geldi. Küçük bir flörtten sonra üniversitede öğrenciyken ciddi bir ilişkiye dönüştü tiyatro. 1993’ten 2003 yılına dek ayrılıp barışmalarla geçen bir ikinci iş oldu benim için.

Bununla birlikte ; sonraki yıllarda pek çok insanda eksik gördüğüm ekip çalışması, insan ilişkileri, kişilik analizi konularında bana artı değer katan verimli bir ilişkimiz oldu.

Lisansımı İstanbul Üniversitesi’nde tamamladım. Öğrenciyken bir yandan tiyatro, bir yandan seslendirme para kazanmama da yardımcı oldu. Yine öğrenciyken spikerlik ve sunuculuk sertifikam sayesinde diksiyon eğitmenliği yapmaya başladım. Bu bildiklerimi başkalarına aktarmak ve onların hayatlarına küçük dokunuşlar yapmakla ilgili o büyük keyif ile tanışmama sebep oldu.

Sonra turizm ile tanıştım. Yapabildiğim tüm şeyleri bir araya getirdiğimde bir tatil köyünde başarıyla yapabileceğim şey animasyondu. Sanırım verdiğim en isabetli kararlardan biriydi. 

Bir seneliğine yapmaya karar verip tam dört yıl ayrılamadım bu işten. İş hayatım turizm ve eğitim sektörü üzerinde devam etti bundan sonraki süreçte. Eğitim planlamak, vermek, ihtiyaç analizlerini yapmak, değerlendirmeler derken gün geldi tecrübem olan bu iki sektörü birleştirdim.

Kişisel gelişimin yanında yönetim en çok ilgimi çeken konular oldu ve bu konularda eğitim almaya devam ettim.

Yüksek lisansımı yönetim ve organizasyon bölümünde Arel Üniversitesi’nde tamamlarken, ilgili konularda pek çok sertifika programını tamamladım. Eğitmenliğimin dışında yaşam koçluğu da yapmaya başladım.

Başarılı eğitimci ve yaşam koçu olan Sema Aksu aynı zamanda çeşitli yazı ve eğitimlerinden oluşan kişisel bir blog`a sahip.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış