Gündem
12-09-2018 11:11
Yatırım gerçekleştirilirken kısa vadede kazanç elde etmek için genellikle konut satın almak tercih edilirken, uzun vadeli bir yatırım planlanıyorsa arsa veya arazi gibi gayrimenkuller tercih ediliyor.

Yaklaşık olarak 10 yıldan 30 yıla kadar uzayan bir süre içerisinde bu yatırımın değerli hale gelmesi beklenirken, her yıl vergi ödenmesi ve yüksek bir sabır gösterilmesi gerekiyor. Gayrimenkul üzerinden kazanç elde etmek isteyen insanlar,satılık arsa istediklerinde öncelikle bazı noktalara yüksek önem göstererek, doğru bir yatırım yapabiliyor. Bu noktada ilk adım, hedeflediğiniz vadeyi belirlemek oluyor.İkinci aşamada ise satın alınacak gayrimenkulün imar durumu ve imar planı hakkında iyi bir araştırma yapılması ve bölgenin ne kadar değerli olduğunun incelenmesi gerekiyor. Her gayrimenkulde en önemli kıstaslardan birisi, doğru konumda yer alması oluyor.

Arsa Satın Almak Ve Arsanın Özelliklerinin Değerlendirilmesi

Tercih ettiğiniz arsa, imar planı içerisinde bulunuyorsa ve bölge nüfusu artan ve gelişen bir bölge ise risk oranınız çok daha düşük olabiliyor. Fakat arsa satın almak için incelemeniz gereken noktalar arasında; hisseli tapular, sit alanlarında veya su havzalarındaki toprak parçaları ve ifrazı yapılmamış arsalar bulunuyor. Arsanın yola cephesinin ölçüleri, parsel ve ada büyüklüğü, arsa içerisindeki imar oranı gibi ölçüsel özelliklerde yatırımlarda önem arz ediyor. Ayrıca arsanın jeolojik yapısı da özellikle Türkiye’de önemli bir noktada bulunuyor. Çünkü Türkiye`de; Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi`nde birçok kent 1. derece deprem bölgesi olma tehlikesi taşıyor. Bu yüzden İstanbul Silivri satılık arsa ilanları ile dikkat çekiyor. Hem deprem bölgesinde olmaması hem de yatırıma açık olması Silivri’yi popüler yapan unsurlar.

Arsa Alırken Ayrıntıların Önemi

Seçmiş olduğunuz arsa, imar planına dahil olsa bile şehrin dış kısmında yer aldığı için henüz tarım yapılabilecek bir konumda olduğundan ve imar yapılmadığından tarla olarak değerlendirilebiliyor. Etrafını belirlemediğiniz ve koruma altına almadığınız arsalar, başkaları tarafından tarım alanı olarak izinsiz şekilde kullanılabiliyor.  Gayrimenkul alımlarında fiziksel incelemeler gibi arsanın durumunun incelenmesi, tapu durumunun incelenmesi, emsallerine göre fiyatının karşılaştırılması ve alım ile ilgili belediyeye beyanname verilmesi de ayrı bir önem taşıyor. 
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış