Gündem
13-11-2017 09:31
Turizm sektöründeki başarılı çalışmaları ile adından söz ettiren, otelcilikte Online Satış, Dijital Pazarlama ve Yield Management dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Başarılı Satış yöneticisi Aslı Toktaş Otel işletmelerinde Gelir Yönetimi hakkında bilgiler verdi..

"Ne kadar Zeki olursanız olun , Pazardan daha zeki olamıyorsunuz .Gelir yönetimi hizmet sektöründe kanıtlanmış bir disiplindir. Aynı zamanda herkesin anlayabileceği basit, kolay, anlaşılır, istatiksel çözümlemeler ile iyileştirmeyi hedefler, elde edilen yararlar ve fırsatların neler olduğunu belirtmeye yardımcı olur.

GELİR YÖNETİCİLERİ BUGÜNLERDE PEK ÇOK FARKLI ROLE SOYUNUYOR

Kendilerini “tahminci, analist, stratejist, sistem tasarımcısı, pazarlama , sosyal medya uzmanı, satış destekçisi ve kanal yöneticisi” olarak tanımlıyorlar.

Bu kadar çok unvana sahip gelir yöneticilerinin, gelir yönetimi alanına hakim olmaları, zaman ve enerjilerini optimal şekilde kullanmaları oldukça zor. Üstüne üstlelik, çok miktarda veriyi toplama ve analiz etme işi ile karşı karşıya kalındığında, büyük resmi yani kârlılığı maksimize eden kapsamlı, yenilikçi gelir stratejileri gözden kaçırmak da kolay.

Profesyonellerinin, gelir yönetiminin oteller üzerindeki etkisini ölçümlemekte kullanılabilecek metodları bulmak için küçümsenmeyecek bir zaman harcamaları gerekiyor.

Ayrıca, ‘başarının neye benzediğini’ bulmak, uygulamak ve bu konuda fikir birliğine varmak, çoğu zaman aktivitelerin kendileri kadar önemli oluyor. Bunların başarı hikâyelerini desteklemek için de son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.

Gelir yöneticilerinin başarılarını ölçümlerken karşılaştıkları bir takım zorluklar da söz konusu oluyor. Bu zorluklar arasında bilgi fazlalığı, verinin gereğinden fazla analiz edilmesi ve belirsiz ve tutarsız hedefler sayılabilir.

ÇOĞU TECRÜBELİ OTELCİ net hedefler ve başarı kriterleri belirlerken, çok sayıda kuruluş başarıyı net olmayan kriterlere dayanarak veya en kötü durumda farklı iş alanları arasında çelişki oluşturacak şekilde ölçümlemeye çalışıyor.

Tipik bir örnek verecek olursak , performansı müsait oda başına düşen gelir cinsinden ölçümlemeyi hedeflerken diğer yandan sadece doluluğa dayalı satış hedefleri koyarak kârlılığın ve yer değişimin dikkate alınmamasıdır. Çoğu zaman yüksek bir doluluk “iyi” bir gösterge olarak değerlendirilse de, otelin genel hedeflerini destekleyecek (%75 dolulukla yönetmek, %99 dolulukla yönetmekten daha karlıdır) işkonusu bu olmaz.

Gelir yönetiminin etkilerini ölçümleyecek net hedeflerin olması önemlidir ;

Örneğin ;

Takibi anlamak ve yakalamak ,

Doğru fiyatlandırma ,

Tüm tarihler için en değerli işi almak ,

İptal no Showlardan doğacak kayıpları minimum seviyeye indirmek ,

En karlı iş taleperini , kabul etmek ( toplantılı gruplar yada uzun dönem konaklamalı seri doluluk )

Bu durumda başarının yolu ise eğitimli personel , bilgi paylaşımı ve teknolojiyi pozitif yönde kullanmaktan geçer , 

Her otelin gelir yönetimi operasyonunun merkezinde sağlam ve güvenilir bir tahmin süreci yatar.

Otel talebinin belirli kısımları, ekonomik ortamdan bağımsız, her zaman diğer kısımlara kıyasla daha değişkendir.

Tek başına alınan ve daha sonra birleştirilen pek çok ölçüt, gelir yöneticisinin genel otel performansı hakkında daha bütünsel ve sürekli bir değerlendirme elde etmesini sağlar

Bugünün yüksek hızlı, birbirine bağlı iş yapış şekli içinde, gelir yöneticilerinin yapmaları gereken en önemli şeylerden birisi geçmiş ve geleceğe yönelik olarak doğru veriyi toplamak ve analiz etmektir.

Örneğin, geçmişe yönelik bir perspektifle bakılarak, çeşitli pazar dilimleri, pazar koşulları, oda türleri, vb. için rezervasyon partnerlerine ilişkin veri toplanmalıdır…

Daha sonra bu bilgiyi yaklaşık 90 günlük bir zaman dilimi içinde gerçekleşecek rezervasyonları tahmin etmek için kullanabiliriz.Öngörülen etkinlik seviyesi sayesinde , geçmiş veriler ile kolaylıkla karşılaştırabilir ve fiyatlandırma stratejilerinde gerekli ayarlamaları yapabiliriz.”
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış