Gündem
14-07-2017 11:48
Başarılı Kalite Yöneticisi Ezel Abacı , Turizm işletmelerinde yönetim anlayışını kaleme aldı.

Kalite Yönetim Sistemi içerisinde en önemli unsurlardan birisi de Lider seçimidir.
Kuşkusuz ki; iyi bir lider çalışanları ekip çalışmasına heveslendirebilir ve işletmeye olan sadakatini artırabilir. Yapılan araştırmalar kurum sadakati gelişmiş çalışanların çalışma performansının yüksek olduğunu göstermektedir.

Peki lider kimdir?

Liderlik kavramını kurumsal liderlik ve durumsal liderlik olarak iki kategori de değerlendirmek gerekiyor.

Durumsal liderler doğuştan bu özelliği taşımaları ile göze çarpıyorlar daha çok orta düzey yöneticiler ve ya daha alt kategorideki çalışanlarda karşılaşılıyor.

Departman çalışanları liderlerine inançları, liderlerine güvenleri ,kurumlarına olan inançlarının önüne geçebiliyor.Kurumsal Liderler çoğu zaman ise İşletme sahipleri tarafından atanmış kişiler oluyor bazen durumsal liderler arasından seçilebildiği gibi dışarıdan da atama yapılabiliniyor.

Değişim süreci içerisinde dışarıdan atanmış Kurumsal bir Liderin işletme içerisindeki durumsal liderleri iyi tespit etmesi onları yanına alması işletme içerisindeki organizasyonlarda onlarla işbirliği içerisinde olması diğer çalışanların Kurumsal liderlere güvenini artıracak en önemli aşama olduğunu düşünüyorum.

Unutulmamalıdır ki; iyi bir lider egolarından arınmış kişidir.Durumsal liderleri yok saymak ötekileştirmek sureti ile ben bilinci yüksek Kurumsal liderler kendisine inanan, saygı duyan ekipleri kuramaz.Gerçek Liderler çevresindekileri önemser,Az konuşup çok dinler,ekibindeki kişilerin cesurca konuşmalarına müsaade eder ,hoşuna gitmeyen fikirler ve davranışlar olduğunda fikir terazisine koyar adil ve demokratik çözümlere ,doğru zamanda doğru şekilde ulaşır.Sonuç odaklı olacağım diye Başarıya giden her yol mübahtır anlayışından uzak olmalıdır bir lider.

“EZE EZE değil ÇÖZE ÇÖZE” gidilmelidir hedeflere.

Korkmayın gerçek bir liderseniz çalışanlarınızı ekip arkadaşlarınızı ezmeden de çıkabilirsiniz başarı basamaklarını.Başarı ekibindir, paylaşmayı bilmelidir iyi bir lider.

Paylaştıkça çalışan motivasyonunu artıracak daha da fazlasını başaracaksınız buna emin olabilirsiniz.Ve en önemlisi GÜLÜMSEYİN.Çalışanlarınız ekip arkadaşlarınız için iyi bir rol model olun.

Ve son olarak bir yönetici tanımıştım.Dikkat ederseniz “Yönetici” diyorum…

Kendisi tüm çalışanları toplayıp, kendisini tanıtmış, uzun uzun önceki çalıştığı yeri övmüş ,içinde bulunduğu işletmeyi yermiş daha sonra ,çalışanlara “sizinle de bunları yapacağız, başaracağız ama Tek Lider Benim .Bunu bilin, benden başka Lider tanıyanı işten atarım” demiş ,konuşmanın sonunda yüzünde bir gülümseme ile şunları söylemişti.

“Bu işletmede herkes birbirine gülümseyecek selam verecek gülümsemeyeni işten atarım.Ben selam vermeyebilirim ,gülümsemeyebilirim ama siz gülümseyeceksiniz.Çünkü ; çok yoğunum ve yorgun oluyorum .Şimdi dağılabilirsiniz.
Sözün Özü; EZE EZE değil , ÇÖZE ÇÖZE saygı ile yönetin o zaman yönetici değil LİDER olursunuz.

Ezel Abacı
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış