Gündem
16-09-2018 15:00
Birleşmiş Milletler`in (BM) Kalkınma Programı (UNDP) raporuna göre İskandinav ülkesi Norveç, İnsani Gelişme Endeksi`nde bu yıl da zirvede yer alırken, 2. İsviçre, 3. de Avustralya odu. Bu ülkeleri İrlanda (4) ve Almanya (5) izledi.

Sputnik haberi, "Rusya, insani gelişmişliğin en yüksek örneği olarak gösterilen 59 ülkenin arasına da girmiş oldu" diye verdi.

Türkiye ise 64. sırada yer aldı. Sputnik`in aktardığı Birleşmiş Milletler’in (BM) Kalkınma Programı (UNDP) raporuna göre İskandinav ülkesi Norveç, İnsani Gelişme Endeksi`nde bu yıl da zirvede yer alırken, 2. İsviçre, 3. de Avustralya odu. Bu ülkeleri İrlanda (4) ve Almanya (5) izledi.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde dün sunumu yapılan rapora göre 2018 İnsani Gelişme Endeksi sıralamasına giren toplam 189 ülke arasında Rusya, 49. sırada yer alarak insani gelişmişliğin en yüksek örneği olarak gösterilen 59 ülkenin arasına da girmiş oldu. Türkiye ise 64. sırada gösterildi.

BM Kalkınma Programı`nın (UNDP) İnsani Gelişme Endeksi birçok insani gelişmişlik göstergesi baz alınarak hesaplanıyor. En önemli 3 göstergeyse beklenen yaşam süresi, eğitim seviyesi ve kişi başına düşen gelir kabul ediliyor. Endeks, UNDP tarafından hazırlanan yıllık insani gelişmişlik raporunun da bir parçasını oluşturuyor.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış