Gündem
16-12-2017 13:49
Otel Fiyat Endeksi (HPI), Türkiye`yi ziyaret eden yabancı turistlerin 2016`nın ilk yarısında otel odası için ne kadar harcama yaptığını ortaya koyuyor.

Gecelik vergiler ve ek ücretler dahil olmak üzere ortalama fiyatların baz alındığı endeks verilerine göre, 2016`nın ilk yarısında Türkiye`de otel konaklaması için en çok para harcayan turistler İsrailliler.

Hotels.com tarafından hazırlanan Otel Fiyat Endeksi raporuna göre; İsrail vatandaşları, Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerde otel odası başına gecelik ortalama 428 TL ödeme yaptı. Veriler, İsrailliler’in Türkiye’deki otellere ayırdıkları bütçenin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında arttığını da ortaya koyuyor.

Türkiye ziyaretlerinde otele en çok bütçe ayıran ikinci ülke İzlanda. Geçtiğimiz yıl oda başına 228 TL ödeyen İzlandalılar, bu yıl yüzde 66’lık artışla 378 TL ödedi. Üçüncü sırada ise Hotels.com’un Arapça hizmet verdiği ülkeler olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn, Kuveyt, Lübnan ve Ürdün’den gelen turistler yer alıyor. Bu ülkelerden gelerek Türkiye’yi ziyaret eden turistler, otele gecelik ortalama 330 TL ödemeyi tercih etti.

Listenin devamında yer alan ülkeler ise sırasıyla şöyle: Singapur, Meksika, Avustralya, Güney Afrika, ABD, Avusturya ve Hong Kong. Diğer yandan Avusturyalı turistlerin ödediği miktar, geçtiğimiz yıla göre büyük artış göstererek gecelik 282 TL’ye yükseldi. Böylece 2015’te listenin 30’uncu sırasında yer alan Avusturya, 9’unculuğa yerleşmiş oldu.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış