Gündem
19-02-2018 15:53
Başarılı Turizm Profesyoneli Turgay Genç, Turizm yatırımcılarına bilgi niteliğinde bir yazı kaleme aldı.

"İyi Bir Genel Müdür Nasıl olmalı ?

"Daha çok kazanmak için nelere dikkat etmelisiniz ?

"Turizm işletmeleri nasıl markalaşır? "

İşte başarılı bir otel yönetimine giden yol...

Sorunun cevabı gayet basit; iyi bir Genel Müdürünüz var ise iyi kazanırsınız ?

Genel Müdür özelliklerini tek tek anlatmakta fayda görmüyorum.Fakat, Genel Müdürün nasıl bir vizyona sahip olduğu çok önemli…

Bir konaklama işletmesinin başarılı bir grafik çizebilmesi için üç stratejik yol kullanılarak çalışmalar yürütülmeli ve bu çalışmalar aynı zaman diliminde ve aynı paralel doğrultusunda yürütülmeli.

İşte bu noktada Genel Müdürün farkı ortaya çıkıyor.

Peki bir tesisin kaderini belirleyen bu temel çalışmalar neler olmalı ?

Bu çalışmaları ;

1-Satış & Pazarlama faaliyetlerinin maksimum karlılık ve verimlilik gözetilerek yürütülmesi ve geniş bir satış portföyü oluşturulması,

-İç ve dış müşteri memnuniyetine yönelik eğitim faaliyetlerinin yürütülerek kaliteli hizmet olgusunun oluşturulması, hizmet standartlarının ve prosedürlerin belirlenmesi,

-Otel bünyesinde kurulacak denetim mekanizmaları ile maliyetlerin düşürülmesi yani kaçakların oluşmasının önüne geçilmesidir.

Biraz daha açmak gerekirse ;

Bulunduğu bölgede sadece fiyat dengesi ile rekabet etmeye çalışan bir Genel Müdür başarılı bir Genel Müdür değildir.Yönetici eğer rekabet olanaklarına maliyet,kalite ve marka olgularını da ekleyebiliyorsa başarılı olabilir.

Her işletmenin kalite ile rekabet etmeye çalıştığı bir ortamda otel içinde hizmet kalitesini arttırmayan yada bu yönde çalışmalar yapmayan bir Genel Müdür sadece zamana oynuyor ve ölümün geç olmasını sağlamaya çalışıyordur sonucu ortaya çıkar.Buda tesisin geleceğini karartır.

Neticede tesis para kaybetmenin de ötesinde zamanını da boşa harcamış olur.

Peki Genel Müdür Neler Yapmalı ?

Reklam & Tanıtım ve Public Relations faaliyetlerine önem vermeli,

Marka bincinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapmalı,

Hizmet Prosedürleri ve otelcilik hizmet anlayışı konusunda personellere aktif olarak sürekli eğitim verilmesini sağlamalı,

Personel planlamasının doluluklar göz önüne alınarak yapılmasını sağlamalı,

Hizmet kalitesinin ve Misafir memnuniyetinin ölçülebilir olmasını sağlamalı,

Takım ruhu anlayışında disiplinli bir yönetim anlayışı sergilemeli.

Yönetimde şeffaf olmalı yapılan işler ve alınan kararların sorgulanabilir olmasını sağlamalı,

Tesisi gerek resmi gerekse özel her türlü kurum nezdinde iyi bir şekilde temsil etmeli,

Turizm çalışmalarında ve faaliyetlerinde öncü rol üstlenmeli,

Yield Management uygulamalarına önem vermeli,

Digital marketing ve online satış kavramlarına önem vermeli,

Bölümler arası ilişkilerin şeffaflık çerçevesinde yürütülmesini sağlamalı,

Denetim mekanizmasının çalışmasını sağlamalı,

Hizmette kaliteyi arttırmalı.

Giderler kontrol altına alınmalı,harcamalarda şeffaf olunmalı,

Güçlü bir satış pazarlama ağı oluşturmalı.

Personelin verimli ve yerinde çalışmasını sağlamalı.

Sistemsel bir yönetim anlayışı benimsemeli,

Günümüzde bu faaliyetlere önem vermeyen işletmeler ciddi sıkıntılar yaşamaktalar.

Konaklama tesisleri için para kazanmanın yolu artık kaliteli hizmet ve fiyat dengesinden geçmekte.Sadece fiyat ile rekabet ise odak noktası konusunda tesisler için ciddi dezavantaj oluşturuyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Yenilikçi,kişisel gelişimine önem vermeyen,güçlü bir satış pazarlama ağı oluşturmayan ,sistematik çalışma anlayışını benimsemeyen,teknoljik ve sektörel gelişmeleri takip etmeyen ve yeni bilgilere açık olmayan,kendisini en azından sektörel bilgi ile donatmayan bir Genel Müdür ile çalışıyorsanız vay halinize…

Sevgilerimle,

Turgay GENÇ

Turgay GENÇ Hakkında;

Ülkemizin önde gelen marka otellerinde ve uluslararası kalite ödüllerine sahip uluslararası zincir otellerde üst düzey yönetici olarak görev aldı.Görev aldığı tesislerde işgörenlerin eğitimine yönelik eğitim programları hazırladı ve eğitimler verdi.

Turizm sektöründe bugün marka olan bir çok otel için, otellerin ihtiyaçlarına yönelik özel eğitim programları hazırladı.Prosedürler yazdı. Marka çalışmalarına öncülük etti.

Yazmış olduğu makaleler çeşitli Turizm Eğitim kurumlarında ve Üniversitelerde derslerde okutuldu ve departman el kitaplarına girdi.

Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesinde İngilizce Öğretmeni olarak görev aldı.

Ülkemizin önde gelen Ulusal ve Yerel Basın&Yayın organlarında; ekonomi başta olmak üzere siyaset ve turizm içerikli yüze yakın makalesi ve akademik düzey çalışmaları yayımlandı. TRT başta olmak üzere bir çok ulusal televizyon kanalında canlı olarak ekonomi ve turizm programlarına konuk olarak katıldı.

Ülkemizin önde gelen Üniversitelerinde eğitimler verdi ve Uluslararası düzeydeki üst düzey konferanslarda konuşmalar yaptı.

Sayısız Üniversitede turizm ve otelcilik eğitimleri verdi. Bir çok Üniversite tarafından kendisine Teşekkür plaketi ve teşekkür belgeleri verildi. 

Akademik çalışmalarında Genç Turizmcilere ve Turizm öğrencilerine vermiş olduğu destekten dolayı “Yılın Turizm Profesyoneli” ödülüne layık görüldü.

Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından “Yılın Turizm Yazarı” seçildi.

Uluslararası Skalite ödüllerine “Eğitim” ve “Basın” dallarında iki dalda aday gösterilen tek Turizm Profesyoneli oldu.

Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Ülkemizin temsil edildiği Uluslararası Genç Liderler ve vizyon konulu sempozyumda konuşma yaparak turizm sektörünü temsil eden tek turizm profesyoneli oldu.

Yine Antalya Gazeteciler Cemiyeti , Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Turizmde Yılın En İyileri’ ödüllerine “Turizm Yazarlığı” dalında aday gösterildi.

Ülkemiz turizm destinasyonlarının tanıtımı konusunda bir çok projeye imza attı.

Sayısız mesleki eğitim uzmanlık ve başarı belgelerine sahip olan Turgay Genç; iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Turgay GENÇ; Üst Düzey Otel Yöneticiliğinin yanı sıra halen bir çok büyük şirketin ve Resmi kurumların iletişim ve basın Danışmanlığını yürütmekte, Kamu ve Özel Sektörde faaliyet gösteren kurumlara proje hazırlamakta, Ulusal medyada halen köşe yazıları yazmaktadır.

DİĞER YAZILARI !
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış