Gündem
23-03-2018 09:08
Tui Magic Life İnsan Kaynakları Direktörü Tayfun PİRPİR Turizmcilere ışık olacak bilgileri paylaşmaya devam ediyor.

CV`nizi nasıl hazırlamalısınız ?

İşte detaylar...

CV oluştururken özgeçmişinizin sade olmasına dikkat etmelisiniz.

Özgeçmişinizi okuyacak olan kişinin çok yoğun tempoda çalıştığını düşünmek gerekir. İyi bir insan kaynakları Müdürü Veya uzmanı cv nizi 5-6 saniye içerisinde çözer. Bu nedenle özgeçmişiniz mümkünse tek sayfa olmalı, maksimum iki sayfayı geçmemelidir.

İş deneyimi olarak oldukça iyi iseniz 3 sayfayı geçmemelidir. Bunun yanında özgeçmişinizi 2,5-3 cm soldan, 2,5-3 cm sağdan yer bırakarak, çok sıkıştırmadan, rahat okunabilir puntolarla yazmalısınız.

Yazı fontu olarak okunabilir fontları seçmelisiniz. CV’nizin PDF formatında olmasına özen göstermelisiniz. İnternet ortamında yer alan CV’ler yerine mümkünse kendiniz bir CV şablonu oluşturmalısınız.

Çünkü; bu şekilde hazırlanan ve İK üyelerinin ilk kez gördükleri format sizi diğer adaylardan önde tutacaktır Ön yazıda her şeyden önce imla kurallarına dikkat etmelisiniz.

Çünkü hiçbir şey imla ve gramer hatalarıyla dolu olan bir ön yazı kadar ben kötüyüm diyemez. Ön yazı kısa, öz ve yalın bir dille yazılmalıdır. Ön yazıyı okuyacak kişi buna 15/20 saniyeden fazla vakit ayırmamalıdır.

Mesela kariyer hedeflerinizden bahsedebilirsiniz. Başvurduğunuz pozisyonu neden istediğinizi yazabilir, ne kadar istekli olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Yani kısacası ön yazınızda hevesiniz, heyecanınız ve enerjiniz okuyucu tarafından hissedilmelidir .

CV hazırlarken bir fotoğraf olmazsa olmazıdır. Fotoğrafsız bir CV ciddi anlamda bir zaman kaybıdır. Erkek adaylar mümkünse kravatlı, takım elbiseli vesikalık bir fotoğrafı tercih etmelidir. Kadın adaylar ise yine resmiyete yakın bir kıyafetle, fazla makyajdan uzak sade fotoğrafları tercih etmelidirler.

 Fotoğraflarınızda arka planın belirgin olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani fotoğrafın arka planı, sizden daha fazla dikkat çekmemelidir İş tecrübelerinizi yazarken de, eğitim bilgileriniz gibi güncelden geçmişe doğru, işe başlama ve işten ayrılma tarihlerinizi de belirtecek şekilde yazmalısınız. Ayrıca çalışmış olduğunuz pozisyonlarla ilgili kısa bilgiler vermeniz, işverenin mesleki açıdan sizin hakkınızda bir bilgiye sahip olmasına yardımcı olacaktır.

 Deneyim veya iş tecrübeleriniz maalesef Cv’nizde en büyük etkenlerden biri olacaktır. Eğer kısa süreli işlerde çalıştıysanız, işten ayrılma sebeplerinizi kısa cümleler ile açıklayınız ve ayrılma sebebinizin sizden kaynaklı olmadığını belirtmeye çalışın.

İş başvurularında CV sahibi tarafından pek önemsenmese de işverenin veya İK üyelerinin en çok dikkat ettiği bölümler arasında yer alır. .

Bu nedenle CV’nize muhakkak bir referans alanı oluşturunuz.

Cv içeriğini aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

Kişisel Bilgiler
İletişim Bilgileri
Kariyer Hedefi veya Çalışmak İstenilen Pozisyonlar önyazı
İş Deneyimleri
Eğitim Durumu
Yabancı Dil Bilgisi
Yeni Mezunsanız Kulüp Faaliyetleri veya Dahil Olduğunuz Projeler
Eğitimler/Sertifikalar
Kişisel Beceriler (Yetkinlikler; problem çözme, ekip yönetimi, iletişim becerisi vb.)
Referanslar
 
Tayfun PİRPİR
 
İnsan Kaynakları Direktörü
Tui Magic LifeYorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış