Gündem
24-07-2018 14:12
Erken yaşta saç kaybı yaşayanlar, saç dökülmelerini durduramayanlar, kanser gibi önemli rahatsızlıkların tedavisine bağlı oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyenlerin tercih ettiği saç ekimi tedavisi, ülkemizde oldukça popüler.

Diğer ülkelerden saç kaybı problemi yaşayan binlerce insan estetik merkezi uzmanlarına başvuruyor, sorunu kökten çözüme kavuşturuyor. 

Tedavinin pratik ve neredeyse herkese uygulanabiliyor olması nedeniyle Türkiye, saç ekimi tedavisi alanında çok başarılı noktalarda yer alıyor.

Öyle ki bu konuda otorite merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.  İstanbul, Ankara ve İzmir saç ekimi yerleri bu merkezlerin başında geliyor.

Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç ektirecek kişinin fotoğrafları çekilir ve ekim işlemi fotoğraf üzerinde belirlenir ve bir çalışma şablonu hazırlanır. Saç ekimi tedavisi birkaç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada kişinin saçı özel makine ile kısaltılır. Akabinde ise lokal anestezi uygulanır.

Anestezi nedeniyle ağrı hissetmeyen hasta, saç ekim işlemine hazır hale gelir. Saç ekimi yapılacak bölgeye, mikro cerrahi işlemlerle vücudun farklı bölgelerinden alınmış saç kümecikleri yerleştirilir. Kullanılan araçlar kişiye özel olduğundan tamamen hijyen ortamı sağlanır. Saç ekimi her seansta yaklaşık 5 bin saç kökü kapasitesine sahiptir.

Fotoğrafa göre planlanan saç ekiminde en hassas ekim başın ön ve üst taraflarında gerçekleşir. Saçların ön bölümünde saç çizgisi belirlenir ve buna göre ekim yapılarak bir sınır çizilir. Bu aşamada sonucun tamamen doğal olması çok önemlidir. Plastik cerrah titizlikle hareket eder. Türkiye’de bilinen saç ekimi plastik cerrahi doktorları ise estetik doktoru Prof. Dr. Ufuk Bilkay, Gökhan Gür ve Can işler gibi doktorlardır. Ön bölüme ekilen saçlar sayesinde hastalar, uzayan saçlarını dilediği gibi tarayabilir veya şekillendirebilir. Cerrah, kişilerin saçlarını şekillendirebilmesi için özen gösterir. Saç ekim işlemleri komple tamamlandığında ekim yapılan bölgeler özel bir losyon ile temizlenir ve hastanın nelere dikkat edeceği konusunda direktifler verilir.

Saç Ekimi Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

  • Çeşitli kafa ameliyatları sonucunda artık saç çıkmayan hallerde,
  • Erkek tipi, yoğun saç dökülmelerinde,
  • Doğuştan gelen bölgesel saç dökülmelerinde,
  • Bir rahatsızlığa bağlı gelişen saç dökülmelerinde,
  • Çok fazla işlem görmüş ve sürekli topuz yapılmış saçlarda yaşanan saç kayıplarında,
  • Saçların sürekli koparıldığı psikolojik rahatsızlık durumunda saç ekimi tedavisi kişilere itinayla uygulanmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Kimlere Yapılır?

Plastik cerrahi doktor görüşüne göre saç ekimi tedavisi yaş veya cinsiyet ayrımı yapılmaksızın saç dökülmesi, kaybı yaşayan herkese rahatlıkla uygulanabiliyor. Sadece saç değil aynı zamanda kaş, bıyık, sakal gibi yoksunluklarda da doğal bıyık – sakal – kaş nakli işlemi gerçekleştirilebiliyor. Estetik doktoru kişilerin saç ekimine ihtiyaç duyup duymadığını yaptığı muayene sonucunda belirliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik cerrah, saç nakli sonrasında şu önerilerde bulunuyor;

1-Aşırı terlemeye sebep olacak hallerden kaçınılmalıdır. Zira yoğun ter saç köklerine zarar verir.

2-Stres saç dökülmesini tetiklediğinden stresli ve gergin ruh halinden uzak durulmalıdır.

3-Saç ekimi sonrasında genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır, bu nedenle alkol tüketimi mutlak suretle yasaktır.

4-İşlem sonrasında birkaç saat veya gün hafif ağrı hissedilebilir. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

5-Saç ekimi yapılan bölge tamamen iyileşmeden doğrudan üzerine yatmak sıkıntı yaşatır. Bir süre yüz üstü uyumak gerekebilir.

6-Ekim sonrasında düzenli pansuman yapılmalıdır.

Bu konuda hizmet almak için ise saç ekim merkezi iletişim bilgisine başvurabilirsiniz.

 
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış