Gündem
25-09-2017 10:53
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş , "Salda Gölü`nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerekir.

Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabilir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Salda Gölü`nü de ziyaret etti. Salda Gölü`nün kıyısında basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Kurtulmuş, Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerektiğini belirterek, bu yaz Salda’yı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Daha çok yerli turistleri ağırlayan Salda Gölü’nün yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabileceğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğine işaret etti.

Bakan Numan Kurtulmuş`un ziyaretinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı`ndan yapılan değerlendirmede ise Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü`nün berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsalları ile adeta saklı kalmış bir tatil cenneti olduğu kaydedildi.

`Türkiye’nin Maldivleri` olarak da anılan doğa harikası gölün, halk arasında cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kıyılarının, Salda Gölü’nü sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getirdiğine işaret edilen değerlendirmede, şöyle denildi: "Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türünü barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor. Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkânı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği." 

Oda Tv`de yayınlanan habere göre ; Tabiat Parkı ve doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Salda Gölü kıyılarında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Yeşilova Belediyesi`nin sorumluluğunda iki günübirlik kullanım alanı bulunuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, bir süre önce Salda Gölü Tabiat Parkı bünyesindeki alanda restoran ve kafeterya gibi üniteleri de içeren bir karşılama merkezi inşaatına başladı.

Korunan alan niteliğindeki göl kıyısındaki kullanım ve kaldırma kapasitesi dengesi giderek bozulurken, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş`un bölgeyi ziyareti ve yaptığı açıklamalar, Salda`nın el değmemiş kıyılarında yeni turistik tesisler mi inşa edilecek sorusunu akıllara getirdi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış