Konaklama
08-09-2017 11:08
Madame Tadia Otel Eskişehir tarihinde çok önemli bir yere sahip. Peki Niçin ?

1890`larda işletmeye alınan demiryolu hattı ile önceleri Haydarpaşa`dan Ankara`ya iki tam günde gidilebiliyordu. Birinci günün sonunda Eskişehir`de konaklanılan seyahatle ilgili değişik kişilerin anı ve seyahatnamelerinde anekdotlar buluyoruz.

Edebiyatta Anadolu`yu ilk kez tanıtan yazarlardan Refik Halit Karay (1888-1965) Haydarpaşa – Ankara tren yolculuğunu şöyle tasvir eder..

“Bu devirde bütün Anadolu için her gün, sabahları Haydarpaşa’dan bir tek tren kalkıyor ve banliyö istasyonlarına da uğrayarak ağır ağır, gacur gucur, akşama, geç vakit ancak Eskişehir’e varabiliyor.

Oraya varınca bütün yolcular inmeye ve geceyi vagonlardan baksa bir yerde geçirmeye mecburdurlar. Paralılar bir Alman kadının işlettiği otele giderler, parasızlar, civardaki hamama!” Ve devam eder:

“Otel hayatına, alafranga yemeğe ve alafranga yeme usulüne alışamamış paralılar da hamamı tercih ederler… Sabahleyin pek erken kalkıp trene yetişmek, daha önceden nevalesini de düzmek icap eder.

Koca trende bavullu kimse yoktur; sepet, heybe, bohça ve en lüzumlu iki nesne: testi ve ibrik! Vagonli, vagon restoran? Direktör Hügnen, ‘Pöh, bu ahali daha iki yüz sene o ihtiyaçları hissedemez ve istifade kabiliyetine erişemez!’ ”

Karay’ın “bir Alman kadının işlettiği” dediği otel, Eskişehir tarihinin ünlü Hotel Tadia’sıdır. Aynı yıllarda Türkiye’de görev yapan İngiliz elçilik görevlisi Elliot, 1905 yılında The Times Gazetesi’nde yayınlanan anılarında bu otelden söz eder: “Eskişehir’de kişi trenden ayrılmak zorunda ve geceyi istasyona yakın bir otelde geçirmek zorunda. Ancak Eskişehir’deki gibi bir girişim hiçbir yerde yoktur, istasyondan birkaç adım ötede Madam Tadia tarafından işletilen küçük bir otel, tüm hatta çorbaları, börekleri ve sütlü kahvesiyle ünlüdür.” O tarihlerde Madam Tadia, Anadolu Demiryolunu kullanan yolcular için bir marka olmuş gibi görünüyor.

Halide Edip Adıvar`ın romanlarında sıklıkla karşımıza çıkan Madame Tadia Otel ,birço sanatçı ve edebiyatçıyı ağırlamış.

 

Tren istasyonuna 1 dakika yürüme mesafesinde olan otelde 48 adet standart oda 6 süit oda ,250 kişilik balo ve toplantı salonu,60 kişilik toplantı salonu,ücretsiz wifi,kapalı otopark gibi hizmetleri bünyesinde barındıran tesis iç ve dış mimari özellikleri ile döneminin özelliklerini modern çizgiler ile birleştirmeyi başarmış.

Eskişehir`e seyahat edenlerin bu tarihi yapıda kalması,o dokuyu mutlaka hissetmesini isteriz.

İstanbul`un Pera Palas`ı varsa Eskişehir`inde Madame Tadia`sı var.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış