Konaklama
08-12-2017 11:57
Boğaza nazır 119 yıllık tarihi Ahmet Rasim Paşa Yalısı`nın orijinal dokusu bozulduğu iddiasıyla koruma kurulu suç duyurusunda bulundu.

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,tescilli tarihi yalıdaki onaylı restorasyon projesine aykırı uygulamaları yapanlar ve yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

12 yıl sonra İstanbul 6 Numaralı Koruma Kurulu 17 Ağustos 2016 tarihli kararı ile otele dönüştürülen yalıda restorasyon projesinden farklı uygulamalar yapıldığını tespit ederek 3 ay içinde otelin onaylı projesine uygun hale getirilmesine karar verdi.

Yalı`nın orijinal dokusu bozulduğu iddiasıyla koruma kurulu suç duyurusunda bulundu. 

Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarihin yalıda yaptığı denetimde çatıda 100 metrekare kaçak alan oluşturulduğu, içerideki kat planlarının bozulduğunu yani aykırılıkların devam ettiğini tespit etti.

Kurul da yalı ile ilgili en son geçtiğimiz nisan ayındaki toplantısında, verilen süre içinde tescilli yapıda tespit edilen aykırı uygulamalar giderilmediği için aykırı uygulamaları yapanlar ve yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının istenilmesine karar verdi.Özlem Güvemli/Sözcü
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış