Konaklama
22-05-2017 13:51
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği`nin (TÜRSAB) açtığı dava sonucu online rezervasyon sitesi booking. com`un faaliyetlerinin durdurulması üzerine karardan zarar gören çok sayıda taraf mahkemeye koştu.

İtiraz duruşmasına katılan ve İstanbul`da faaliyet gösteren Ramada Old City Otel temsilcileri, booking. com`un engellenmesinin ardından nisan ayında 85 bin euro zarar ettiklerini, bu olaydan en büyük zararı kendilerinin gördüğünü ifade etti.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen itiraz duruşmasında 9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği, karara itirazlarını anlattı.

Mağdur oldukları gerekçesiyle tedbir kararının kaldırılmasını isteyen davacı otellerden biri 85 bin, diğeri 16 bin euro zarar ettiklerine ilişkin belgeleri mahkemeye sundu.

İtiraz duruşmasına katılan ve İstanbul’da faaliyet gösteren Ramada Old City Otel temsilcileri, booking. com’un engellenmesinin ardından nisan ayında 85 bin euro zarar ettiklerini, bu olaydan en büyük zararı kendilerinin gördüğünü ifade etti.

Dünya`dan Emre Eser`in haberine göre; Beyoğlu’nda 4 yıldızlı bir otel olarak rezervasyonlarının yüzde 50’sinin booking üzerinden olduğunu, nisanda 16 bin euro (64 bin lira) zarar ettiklerini açıkladı.

Mahkemeye, maddi kayıplarına ilişkin tablolar sunan oteller TÜRSAB’ın 1,5 senedir belgelenebilir bir zararı ortaya koyamadığını ve tedbir kararının kaldırılmaması durumunda sektör olarak ciddi zarar göreceklerini kaydetti.

Booking.com’un gösterdiği faaliyetlerin Türkiye yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu anlatan TÜRSAB avukatları ise şirketin buradaki kazançlarının Türkiye’de vergilendirilmesi gerektiğini söyledi. TÜRSAB Vekili Av. Şükran Tezel, “Davalı taraf Türkiye’de vergi vermediği gibi davalı ile çalışan, zarar gördüklerini iddia eden 3. kişiler de KDV muafi yeti ve istisnalardan yararlanarak bu faaliyetle ilgili vergi vermemektedir.

Ancak birliğimize üye şirketler vergi yükümlülüğünü yerine getirmektedirler, birliğe üye olmak için aidat, üyelik ücreti, bakanlığa teminat vermek zorundadır” dedi. Vekilleri, TÜRSAB’ın köhne bir kurum olmadığını, teknolojiye açık olduklarını ve turizmin gelişmesi için sektöre destek verdiklerini ifade etti.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış