Konaklama
29-06-2017 15:33
"Sayın Turizm Yatırımcıları milyon dolarlarca yatırım yapıp,otelinizi ucuz yöneticilere bırakıyorsunuz,sonuç aşağıdaki gibi..."

Deneyimli Turizmci Mehmet Korkmaz,Otel sahiplerine seslendiği yazısında kalitesizliğe , hırsızlığa ve başarısızlığa karşı otel yatırımcılarını uyardı.

"Türkçe`de atasözümüz bile var : ``ucuz etin yahnisi yavan olur``

Ucuza getirdiğiniz Genel Müdür ve Departman Müdürleri şu şekilde çalışır.

1- Hep geçmişi kötülerler.Kendilerinin daha iyi iş yapacağını ve sisteminin kurulması için zaman istediklerini ,ikinci yıl ise sistemin iyi gittiği yalanına sığındıklarını ama bilinçli yatırımcı bunun böyle olmadığını görünce 3. yıl buradan bir şey olmaz deyip kaçtıklarını görürsünüz.

2- Ucuz yöneticiler her zaman çalmaya meyillidir .Taşeron ve tedarikçi firmalar artık işletmelere girebilmek için rüşvet ve komisyon bütçeleri oluşturmaktadırlar.

3- İnsan kaynakları,satın alma gibi departmanlar,muhasebe müdürünün güdümünde çalışıyorsa mutlaka kendi açıklarının üzerini kapatmada çok iyi bir ustalık yapar ve genel müdürler pazarlık içindedir.

Finans müdürünüzde bu çarkın içindeyse vay halinize....

4- Yönetim kadrosundaki kişiler özellikle genel müdürler yada kendisini koordinatör sanan kişiler ``ben `` deyip ``biz`` demiyorsa "her şeyi ben yapıyorum ,ben hallediyorum" gibi sözlerler patronunun gözüne girmeye çalışıyorsa , yalan ve dolanları ile sistemin tıkanmasına neden oluyorlardır. Çünkü ; Sistem işlemez.Çıkarlar ve egolar savaşır.

5- Yatırımcılar otel içinde ispiyon için tuttuğunuz departman müdürleri yada altındaki çalışanlardan doğru bilgi hiç bir zaman alamazsınız .Onların lafı ile kişileri yargılarsanız .O kişiler kendilerini yatırımcıların üstünde söz sahibi gibi hissedeler.

Artık işletme içinde ona iyi davranmayan yöneticler işini kaybederler.Artık sistem yalama üzerine kurulmaktadır.

6-Liyakat sahibi,işin niteliklerine uygun  çalışanları işe almalısınız.

7-Akraba,amca ,dayı,yeğen yada sırf ispiyoncu diye adam çalıştırılmaz.Bunu yapıyorsanız.Kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz demektir.

8-Sistemi mutlaka objektif ve tarafsız olarak denetlemeli.Çalışanlarınızın yetkinliklerini ölçmelisiniz.

İşini dürüst yapan yöneticilerimiz sizler lütfen üzerinize alınmayınız."
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış