Kültür
06-06-2018 14:10
Mastercard Paha Biçilemez İstanbul ve İKSV iş birliği ile gerçekleşen edebiyat buluşmasında Ahmet Ümit Beyoğlu sevdasını anlattı.

İhsan Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Ahmet Ümit, “Beyoğlu bir yazar için insan laboratuvarı gibi. Burası gerçek, yaşayan, hakiki bir yer” diye konuştu.

Beyoğlu’nun bir yazar için büyük bir şans olduğunu söyleyen Ahmet Ümit Beyoğlu’nu keşfediş hikayesini şöyle anlattı:

“Beyoğlu Rapsodisi kitabımı yazana kadar Beyoğlu’nun tarihini, Beyoğlu’nda bulunan binaların hikayelerini bilmiyordum. Buraya ait her şeyi yazarken öğrendim. Polisiye romanlar için mekanın önemi çok büyük.

Kitaplarımı yazarken bir tiyatro sahnesi gibi her şeyi görerek yaşıyorum ve yazıyorum. Beyoğlu zaten bir tiyatro sahnesi gibi. Doğal, politik ve çok renkli. Her yazarın bir tarzı var, benim de tarzım bu. Beyoğlu’nun sürekli değişmesi, buradaki insanların değişmesi bir romancı için çok büyük bir avantaj. Bu durum beni besliyor.“

“Polisiyede mekan bir karakter kadar önemli”

İnsan ruhunu anlatma çabasının polisiye türünün temelini oluşturduğunu söyleyen Ahmet Ümit, konuşmasında mekanın önemine dikkat çekti.

Ümit; “Mekanlar polisiyede diğer romanlara göre daha önemli bir rol oynuyor. Mekan romanda bir karakter gibi, hikayeyi kendisi yaratıyor. Yazmaya başlamadan bence kitabın geçeceği mekanı geziyorum, birebir tetkik ediyorum, mekanın kendisi her şeyi ile gözümde canlanıyor ve sonra yazıyorum” dedi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış