Kültür
06-11-2017 08:38
Rusya ile uçak krizininin aşılması sırasında yütütülen "gizli dplomasi"de büyük pay sahibi olduğu açıklanan eski Başbakan Yardımcısı, Nergis Holiding`in sahibi işadamı Cavit Çağlar, cumartesi günü Kremlin Sarayı`nda Başkan Putin`in elinden "dostluk nişanı" aldı.

Rusya Ulusal Birlik Günü resepsiyonu kapsamında yapılan madalya töreninde Çağlar`a, kendisine madalyasını talakjn Putin`in tebriğini kabul ettikten sonra duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Çağlar, "Rusya Federasyonu`nun bu büyük ödülünü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin`in, muazzam insanın elinden alırken, Türk-Rus dostluğun pekişmesi için milli liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Başkanı Vladimir Putin`in üstlendikleri asil görevlerinde ben ve arkadaşlarımın kısmen de olsa yer almamızın mutluluğu ve gururunu yaşıyorum" dedi.

Çağlar şöyle devam etti:

"Onların net duruşları, hem Rus uçağına saldırı konusundaki düşmanlarımızın provokasyonunun meydana getirdiği geçici zorlukları aşmamızı hem de Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkileri onarmamızı sağladı. Bu iki lider bütün dünyada barışın korunmasında önderlik rolü oynamaktadırlar.

Türkçe`de güzel bir deyim var: `Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür` derler. Benim Rusya`daki eski dostlarım, ülkelerimizin arasında doğan geçici zorlukları yenme yollarını bulma konusunda liderlerimize yardımcı oldular. Hem Kurtuluş Savaşı`nda hem de sonrasında fabrikaların kuruluşu ile Rusya`nın Türkiye`ye sağladığı yardımlar ve halklarımızın arasında bütün zorluklara rağmen süregelen dostlukla da buna destek oldular."

Çağlar, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnsanları hatta halkları barıştırmak duaların en yücesidir. Kutsal niyetle yola çıktığımızda komşu iki ülke arasında dostane ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda yardımcı ve destekçi olan; Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar`a, Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu`na, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Sayın Yuriy Uşakov`a Rusya Federasyonu Dağıstan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ramazan Abdulatipov`a, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sözcüsü Sayın Dmitri Peskov`a , Azerbaycan Cumhuriyeti eski Başbakan Birinci Yardımcısı Sayın Abbas Abbasov`a, Emekli Tümgeneral Sayın Zekeriya Öztürk`e, Prof. Dr. Sayın Naida Dzhamukova`ya ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın`a teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımla sunuyorum.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış