Kültür
13-09-2017 09:54
Rusya`da Çar II. Nikolay ile ünlü balerin Matilda Kşesinskaya arasında geçen aşkı konu alan film tam bir skandala yol açtı. Üç gün önce ön gösterimi yapılan filmin "Rus tarihine leke sürdüğünü ve dini duyguları aşağıladığını" savunan muhafazakar kesimler, filme karşı adeta savaş açtı, farklı kentlerde şiddet eylemleri düzenlendi.

Matilda" adlı filmin yönetmeni Aleksey Uçitel`in avukatının ofisinin önünde iki otomobil molotof kokteyliyle ateşe verildi. Ülkenin en ünlü sinemaları, tehditler üzerine filmi göstermeme kararı aldı.

Henüz vizyona girmeden ülkeyi karıştıran "Matilda", Rusya tarihinde en büyük skandala yol açan sinema filmlerinden biri oldu. Çar II. Nikolay`ın tahta çıkmadan ve evlenmeden önceki aşkından esinlenen filmin "erotik" bulunan sahneleri nedeniyle özellikle dindar kesimlerin tepkisine yol açan film medyanın gündemine oturdu.

Filme karşı ilk cephe açan kişi, adı sık sık gündeme gelen, eski Kırım savcısı, iktidar partisi Birleşik Rusya milletvekili Natalya Polonskaya oldu. Filmde son Rus çarının haysiyetinin zedelendiğini, Rusya tarihine leke sürüldüğünü ve dini duyguların aşağılandığını savunan milletvekili, film için kamu bütçesinden yüklü miktarda para harcandığını da öne sürerek tartışmanın fitilini ateşledi.

Çar II. Nikolay`ın bugün hayatta olmayan yeğeninin Kanada vatandaşı olan eşi Olga Kulikovskaya-Romanova, Poklonskaya aracılığıyla filmin yönetmenini mahkemeye verdi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış