Lezzet Durakları
05-12-2018 09:01
Turizm sektörünün marka isimlerinden başarılı Executive Chef Zülfikar Demirci ile mutfak yönetimi üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

20 yılı aşan uluslararası kariyerine bir çok başarı sığdıran ve halen Nikki Beach Resort & Spa ‘da Executive Chef olarak görev yapan Zülfikar Demirci Marriott İnternational,Dedeman Hotels & Resorts, Kempinski Hotels gibi turizmin dev markalarının uluslararası zincir otellerinde görev yaptı.

Bir çok otelin açılışında görev olan başarılı Executive Chef Zülfikar Demirci çok iyi derecede İngilizce biliyor.

Executive Chef Zülfikar Demirci’nin açıklamalarını paylaşıyoruz.

‘’İyi bir Executive Chef mutfakta eşiz lezzetlere imza atabilen,bunu eşi benzeri az görülen bir şekilde sunabilen üstelik bunları yaparken hijyenden,kaliteden ödün vermeyen aynı zamanda da maliyetleri gözeten ve ekibini orkestra şefi gibi sorunsuz yönetebilen kişidir.

Kısacası ; İyi bir sanatçıdır.Bu mesleği sevmek ve bir ressamın portresindeki fırça darbelerinde olduğu gibi yemeğini lezzet ile bezemesi gerekir.

Hazırladığınız ürünü ve mutfağınızı kendinizde beğenmelisiniz.

Nitekim; ülkemizdeki en büyük sorun ,hijyen sorunu ve costları düşürmek uğruna yapılan yanlış uygulamalardır.

Neden Ne olursa olsun, mutfak departmanına temiz, hijyenik, uluslararası temizlik ve kalite standartları sağlanmış bir ortamda çalışma imkanı sunulmalı…

Mutfak yönetmek orkestra yönetmek gibi.

Gastronomi turizmindeki olumlu gelişmeler son dönemde otellerin bel kemiği olan mutfağa olan ilgiyi daha da arttırıyor.

Buda her geçen gün artan yatak arzı sonucu gelişen mutfak departmanı kadrolarında yeni istihdam gereksinimine neden oluyor. İşte burada biz Executive Chef ‘lerin en önemli sorunu kalifiye ve yeterli yetkinliğe sahip orkestra elemanlarına ulaşabilmek.

Şahsen ben organizasyon içi eğitimler ile yeni mutfak işgörenlerini eğiterek sektöre kazandırıyorum.

Fakat, kaçımız bunu yapıyor ?

Günümüz Türkiye’sinde Mutfak ekibini ve operasyonunu etkin yönetebilen,Yiyecek kalitesi ve cost analizi yapabilen,yeni standartlar geliştirebilen ve menüler oluşturarak bunları sürekli iyileştiren,ekibine sürekli eğitimler vererek sektöre ve tesisine kalifiye personel kazandırabilen Executive Chef sayısı maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor..

Burada tüm meslektaşlarımıza büyük görev düşüyor.”

Sayın Zülfikar Demirci`ye yoğun temposu arasında bizlere zaman ayırdığı için teşekkürlerimizi sunarız.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış