Röportaj
15-12-2017 12:37
Bursa`da turizmin marka yöneticilerinden olan ve başarılı çalışmaları ile adından söz ettiren ,daha önce bir çok uluslar arası zincir otel gurubunda satış yöneticisi olarak görev yapan ve halen Grand Swiss-Belhotel Celik Palace Hoteli Satış Müdüresi Sayın Hülya Karadağ Karaman ile Bursa otelciliği ve satış pazarlama faaliyetleri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Karaman’ın açıklamalarını paylaşıyoruz.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da yatak  arzının sürekli artması ve her geçen gün yeni bir otelin faaliyete girmesi konaklama işletmelerini ciddi rekabete itmekte..

Müşteri alışkanlıklarının da farklılık gösterdiğini kabul edersek satış pazarlama faaliyetlerinde dolulukların korunması ve arttırılması için otellerin uygulamak zorunda olduğu bazı olmazsa olmazlar var.

“Ekmek Aslanın ağzında” deyimi son dönemlerde “ekmek aslanın midesinde çıkarabilene aşk olsun”a döndü.

Bu durum maalesef pazarda agresif bir mücadele anlayışı doğurdu.

Aynı zaman diliminde ve aynı paralelde bazı çalışmalar yürütmelisiniz ki, başarılı olabilesiniz.

Nitekim, sektörümüzde kaliteli hizmet üretemeyen,satış ve pazarlama faaliyetlerinde başarılı olamayan ve en önemlisi maliyetlerini kontrol edemeyen işletmeler  malesef yok olmaktalar..

Bursa’da bunu başarabilen işletme sayısı maalesef bir elin parmağını geçmiyor.

Maalesef  Otellerimiz sadece fiyatla rekabet eder hale geldi.

Bir çok işletme Yield Management ve Digital Marketing çalışmalarını önemsemiyor.Oysa, Pazarınızı çeşitlendiremezseniz maalesef iyi bir satış  grafiği yakalayamıyorsunuz.

Bugün Dünya’nın en büyük tur operatörlerinden biri olan TUI dahi ; ‘’ Tur operatörlüğü artık bize kazandırmıyor. En çok kazancımızı online satıştan elde ediyoruz” diyor ve mobil satış stratejisini geliştiriyor ise, otelcilerimiz oturup bunu düşünmeliler.

Tabi bu durum değişimi zorunlu kılıyor.Daha nitelikli,bir çok yetkinliğe sahip liyakat sahibi çalışanlar ile çalışmak zorunda kalıyorsunuz.

Ben kısa sürede Bursa’da da ister istemez bu değişimin yaşanacağını düşünüyorum.

Çünkü; Turizmin kurtuluşu değişimden geçiyor.”.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış