Röportaj
16-12-2017 20:14
Turizm sektörünün Değerli ismi Selçuk Otelleri Genel Müdürü ve Eskişehir Turizm Otelciler Derneği Kurucu Başkanı başarılı turizmci Deniz Demir 2017 yılı Turizm öngörülerini ve turizmin içinde bulunduğu durumu gazetemize değerlendirdi.

Turizm; Ülkeler arası barış ve güvenin olduğu coğrafyalarda doğru reklam ve doğru pazarlama ile ekonomik katma değer oluşturulan bir sektör.

Ancak son dönemde ülkemiz zerinde oynanan oyunlar,islamafobinin yanında Türkfobi algısı etkin dünya devletleri ve medyaları tarafından kendi halklarına empoze ediliyor.

Bu sadece turizm sektöründe değil tüm sektörlerde bu şekilde .

İslam coğrafyası kan ve gözyaşı içinde bırakılmaya çalışılıyor.

Ekonomik anlamda her yerden bizi sıkıştırmaya pes ettirmeye çalışıyorlar. Biz güçlü bir devletiz ve bu ülkenin kendi kaynakları ile ayakta durmaması için hiç bir neden yok.

Sorunda buradan çıkıyor zaten.Bizim kaynaklarımızı ve ekonomik değer taşıyan ne varsa onların güdümünde kullanmamızı ve onlara kendi kaynaklarımızı tüketerek onları zengin etmemizi istiyorlar.

Bunun karşılığında bizim elimize yeşil kağıt parçaları tutuşturuyorlar.

Onlar gibi politik ve siyasi davranırsak, iki yüzlü olursak ,dünyada akan kana sessiz kalırsak ,dünyanın en iyi devleti biziz onlara göre .

Şu an dolar kuru 3,51 seviyelerinde .ithalat ve ihracat rakamlarını arasında ciddi uçurumlar var.

Yani ekonomik anlamda maalesef bir çok sektörde dışa bağımlılığımız var.Uygulanan para ve maliye politikası araçları ekonomik ateşi çok kısa vadelerde düşürse de genel hatları ile baktığımızda özellikle otomotiv ve iletişim sektörlerinde ciddi paralar harcıyoruz.

Bu nedenle turizm bizim döviz girdisi anlamında en önemli kozlarımızdan bir tanesi . Bizler ülkemize gelen insanlara kendimizi çok iyi ifade etmeli kendilerine anlatılan veya empoze edilmeye çalışılan kötü fikirleri silmek onları ülkemizde güzel bir şekilde ağırlamak ve döviz girdisi sağlamak için var gücümüz ile çalışmalıyız.
Her birimiz bir medya mensubu gibi tek tek gerekirse Türk insanını dünyaya tanıtmalıyız. Sektör yaşanan olaylardan ciddi şekilde etkilendi.

Bu da üretim ve istihdam rakamlarına yansıdı. Şehir otelciliği, bundan sanayi ve kültür turu paketlerinin daralması nedeniyle etkilenirken; sahil bandı otellerimiz dış pazara bağımlılığı nedeniyle ciddi zararlar görmekte.

Rus pazarının ben bu sezon beklenen geçmiş yıl rakamlarına ulaşabileceğini düşünmüyorum. Bu zaman alacak.

2017 Turizm sektörü açısından zor geçecek bu nedenle çok ama çok çalışmamız gerekiyor. Pazarı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Ve 2017 tüm sektörler için tasarruf yılı olacak diye düşünüyorum .

Deniz Demir
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış