Röportaj
19-03-2018 10:21
Turizm sektörünün marka isimlerinden başarılı Executive Chef Zülfikar Demirci Turizm sektöründe iş görüşmeleri sürecindeki tabloyu gündeme taşıdı.

Sayın Demirci`nin değerlendirmelerini paylaşıyoruz..

Turizm sektöründe özellikle son yıllarda üst düzey,orta düzey veya en alt düzeyde yapılan iş görüşmelerinde yaşanan olumsuz tablonun sürmemesi dileği ile bu açıklamaları paylaşmak istiyorum.

Ünlü otel grupları veya yatırımcılar oteli açıyorlar ve sırasıyla genel müdür, operasyon müdürü, insan kaynakları gibi bir sıralama ile departman yöneticilerine  otel ile ilgili tüm prosesleri teslim ediyorlar.

Bu süreçten sonraki bütün sorumluluklar bu yöneticilerin.Sezonun kısa veya uzun olması kimsenin elinde değil.Bunu  elbette biliyoruz. Ama, süreç içindeki işleyiş ve sorumluluk, ekip ruhu oluşturmak, ekip arkadaşları arasındaki bağı kurmak kime düşüyor?

İş görüşmelerindeki genç arkadaşlarımızın ön görüşme ve referans değerlendirmeleri nasıl yapılıyor? Neler bekliyoruz? Neler verebiliyoruz ?

6 Aylık açık otellerde adaya ; Bir önceki işinizden neden ayrılıyorsunuz? Neden bu kadar sık iş değiştirdiniz ? Yabancı diliniz var mı? Uzun saatler çalışabilir misiniz?  Yurt dışı tecrübeniz var mı? Kışın Askı’da kalıp seneye tekrar gelir misiniz?  Vb..  saçma sorular soruluyor.

Bu kadar sıkıcı iş görüşmeleri yapabilmek için üstün çaba sarf ediliyor,

Turizmi genç nesile böyle mi devir edecegiz? İşveren cephesinde iş başvuruları incelenirken son yıllarda çok moda bir tespit ve rahatsızlık var. Cv’lerdeki kısa süreli çalışma süreçleri yöneticilerinde sorumluluğundadır,

Yapılan başvuruları hiçbir yerde dikiş tutturamamış olarak değerlendirmek yanlış. Eleştirmek ise ayıp. Çok uzun yıllar aynı yerde çalışmak ne kadar doğru, departmanına göre tabiki değişir.

Kişisel gelişim, kültürel gelişim, farklı ülkeler, yurt dışı tecrübeleri , zor destinasyonlar, kriz dönemleri, bunların ve daha fazlalarının tecrübesini alabilmek için, aynı yerde çok fazla kalmak doğru değil.

Sonuç olarak; Genç arkadaşlarımıza daha ılımlı yaklaşmak, güler yüzlü, samimi bir ortamda iş görüşmelerini gerçekleştirmek güzel ülkemizin değerli İnsan Kaynakları ekibine düşüyor.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış