Röportaj
20-06-2018 12:26
Samsun Turizminin son dönemlerde yetiştirdiği başarılı otel yöneticilerinden Volkan Özdoğan Samsun Turizminin geleceğini kaleme aldı.

"Samsun`da Turizm çok eski tarihlerden itibaren toplam 17 ilçesi ile birlikte tarih, spor, doğa, ticaret, sosyal – kültürel özellikleri ile ülkemizin ve bölgemizin en önemli turizm merkezlerinden birisidir."

Karadeniz’in incisi Samsun 1312,990 nüfusu ile bölgenin en kalabalık şehri olma özelliğini taşımaktadır. 2017 yılına göre, 17,063 kişi ile % 1,32 oranında artış göstererek gelecek yıllara ciddi bir işaret vermektedir. Samsun, çok eski çağların ticaret, kültür merkezi ve liman şehridir. Günümüze kadar bu görünümünü devam ettirmiştir. İç Anadolu’nun Karadeniz’e açılan penceresi konumundadır.

Samsun’da Turizm çok eski tarihlerden itibaren toplam 17 ilçesi ile birlikte tarih, spor, doğa, ticaret, sosyal – kültürel özellikleri ile ülkemizin ve bölgemizin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Samsun, bölge ticaretinin merkez üssü olması, birçok devlet kurumu ve özel kurumlara bölge müdürlüğü yapmakla birlikte büyük ihracat ve ithalat yapan firmaları barındırması şehre ve bölgeye büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Özellikle İlçelerin çok ciddi projeleri bulunmakta, bu projeler hayata geçirildiğinde, özellikle her ilçe kendi coğrafi yapısıve özellikleri ile kendi markasını ön plana çıkarmayı başardığında aslında hedeflere ulaşma konusunda büyük adımlar atılmış olacak. Özellikle Tekkeköy bölgesi gerek spor, gerek iş dünyası gerekse Karadeniz yolu üzeri olması ve özellikle Tüyap fuarına sahip olması ilçe ’ye ve Şehre büyük bir etken.

Özellikle yılda 7 fuar düzenleyen Tüyap fuarı ile şehre birçok ulusal firma, birçok kurum yöneticileri ve uluslararası düzeyde heyetler katılım sağlamaktadır. Fuarın ve Turizmin yaratmış olduğu bu çarpan etkisi aynı zamanda şehirde havaalanından başlayarak tüm sektörlere faydasını göstermektedir.

Samsun turizm gelecek yıllara sağlam adımlar ile ilerliyor. Gerek Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, gerek devlet hastaneleri, gerekse özel hastaneler başarıları ile boy gösteriyorlar. Estetik ve saç ekim kurumları ve hastaneleri arttırılırsa, sakin dönem dediğimiz kış aylarında orta doğudan gelen turistler ile ciddi rakamlar ortaya çıkacağından hiç şüphe yok. Tabi ki doğru ürünler ile doğru pazarlama stratejileri uygulanmamız sonrasında olacaktır.

Ortadoğu pazarının kendilerine yeni destinasyonlar aradıkları bu dönemlerde şehrimizi ve elimizdeki ürünleri barındırıp, üzerine de koyduğumuz anda bir hedefe daha ulaşmış olacağız.

Şehrimizde birçok Uluslararası ve yerli Samsun otel markaları bulunmakta, Otellerimizin tamamı istenilen konforda ve istenilen hizmeti fazlası ile vermektedirler. Aynı zamanda birçok turizm seyahat acentesi da bulunmakta olup çok verimli işler başarmaktadırlar. Samsunda bulunan otel yöneticileri ve acenteler devamlı olarak bir araya gelip doğru noktalarda birleşilirse hedeflerden birisine da ulaşılmış olacaktır. Özellikle Katid’in bu noktada etkisi büyük.

Şehrimize özellikle Mayıs ile Eylül ayları içerisinde kültür turları ile ciddi sayıda yerli turistler gelmektedir. Görmeye geldikleri 2 nokta özelikle öncelikleri Onur Anıtı ve Bandırma Vapuru. Günde en aza 20 – 30 otobüs geliyor ve bu iki noktaya mutlaka uğrayıp fotoğraf çekiniyorlar ve zaman geçiriyorlar. Her otobüste 40 – 45 kişi var ve toplamda minimum 1000 kişi yapar. Bu noktalarda,

Onur anıtı ve Bandırma Vapuru minyatürü hediyelik eşya satışını yapan satıcıların kontrollü bir şekilde mutlaka olması gerekir. Her gelen turist mutlaka o ürünleri alıp evlerine, ofislerine veya arkadaşlarına götüreceklerdir.

Bir gün sohbet esnasında 60 yaşlarında birisiyle sohbetimde Saathane meydanında bulunan Çınar ağacından bahsetti ve dedi ki bizden öncekiler, biz, sizler ve sizden sonrakiler bu Koca Çınar ağacını burada gördüler ve görecekler. Peki dedim o Çınar ağacı orada neler gördü. O çınar ağacı çok eski zamandan beri hemen yanı başındaki Saat kulesi, Büyük Cami, Belediye binası, han – hamam ve bir çok hikâye var. Verimli bilgiler ile bir hikâyesi, belgeseli yapılıp etrafında ki turizm değişiminin pazarlanmasında bir başlangıç rolü oynayacaktır. Sadece bir Çınar ağacı…

Samsun emin adımlarla geleceğe doğru ilerlemekte, sadece detaylarabiraz daha özen gösterirsek ve özellikle gençlere bu ruhu aşılayıp, iyi eğitimciler tarafından iyi eğitim verilirse şehrimizden yönetici ve liderler çıkacak olup daha dolu bir şehir olacağından hiç şüphe yok.

Saygılarımla,


Volkan OZDOGAN
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış