Ulaştırma
05-04-2018 12:21
Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), yurtdışı uçuşların arttırılması ve yeni dış hat uçuş noktalarının belirlenmesi amacıyla 2017 yılında 36 ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi.

Mevcut anlaşmaların günün koşullarına göre revize edilerek yeni sefer noktaları ve frekans artışı sağlanan bu anlaşmalar ile yurt dışı uçuş ağı son bir yılda yüzde 3 oranında genişleyerek, 121 ülkede 300’den fazla noktaya ulaştı.

Geçtiğimiz yıl, Şili ile ilk defa imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması’nın yanısıra Paraguay, AB (3 kez) Kazakistan, Guatelama, Honduras, Myanmar, Özbekistan, Venezuela, Sırbistan, Katar(2 kez), Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Bahreyn, Belarus, Kamerun, Gana, Ürdün, Nijerya, Malezya, Irak, Kenya, Morityus, Rusya, Sri Lanka, Zambiya, Tanzanya, Azerbaycan, Hong Kong, İspanya, Kanada, Brunei ile müzakere gerçekleştirildi.

Kokpit Aero`nun haberine göre; Frekans artışı, yeni uçuş noktalarının belirlenmesi, kargo taşımacılığı, kod paylaşımı, bakım ve eğitim alanında işbirliği yapılmasını içeren bu ikili havacılık anlaşmaları kapsamında 89 frekanstan fazla yolcu, 9 frekanstan fazla kargo, 5’ten fazla yeni nokta ve 3 öte nokta kazanım elde edilmiştir. (Geçen sene imzalanan anlaşmalar içinde sınırsız yolcu ve kargo frekansı, sınırsız nokta içeren anlaşmalar da mevcuttur.)

2003 yılından bu yana gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinin sayısı 503’e ulaşan Türkiye’nin bu anlaşmalara paralel olarak yıllar itibariyle dış hat uçuş noktaları ve yolcu sayısı hızla artarken, ülkemiz 2017 yılsonu itibariyle de dünya genelinde uçuş ağını en fazla geliştiren 11. ülke haline geldi.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış