Ulaştırma
09-11-2017 09:30
Avrupa ülkeleri "cazip şartlar" sunarak ülke ekonomisine bu yoldan para çekme yarışına girdi.

Uluslararası danışmanlık şirketi Henley & Partners, özellikle emlak yatırımı karşılığında yabancılara vatandaşlık veya daimi oturum izni veren ülkeleri mercek altına aldığı son araştırmasının sonuçlarını açıklarken, AB üyesi ülkeler öne çıktı.

Araştırmada, vatandaşlık karşılığında yatırım yapılmasını isteyen ve en çok fırsat sunan "en cazip ülke" olarak, yüksek maliyeti göze alanlar için Malta`yı, süresiz oturum izni verenler arasında ise "ekonomik" sayılan Portekiz`i gösterdi.

Portekiz’de bugün 250 bin euro yatırım ya da emlak satın alınması karşılığında yabancı ülke vatandaşlarına aile mensupları ile birlikte süresiz oturum izni alınabiliyor.

Ülke, yüksek yaşam seviyesi, makul fiyatları ve cazip vergi sistemiyle de Rusların ilgisini çekiyor. Oturma izni açısından Avusturya ve Belçika, Portekiz’i izleyen diğer cazip ülkeler oldu.

Malta ise yatırım karşılığı vatandaşlık imkanının sıralandığı listede üçüncü sene üst üste zirvede yer aldı.

Malta’da 880 bin euro yatırım karşılığında hemen vatandaşlık sahibi olunabiliyor. Malta pasaportu yatırımcılara, tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşama ve çalışma imkanı sağlıyor. Ayrıca Malta vatandaşı olan kişiler ayrıca, tam 167 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Malta’nın ardından bu sıralamada Güney Kıbrıs ve Avusturya geliyor.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış