Ulaştırma
14-11-2017 09:05
Musk`ın İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O`Connell tarafından İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu`ya yapılan teklifte yeni havalimanının enerji ihtiyacının karşılanmasında Tesla`nın yeni elektrik depolama ünitesi Powerwall`un kullanılması isteniyor.

İnşaatının yüzde 70`i tamamlanan ve tüm etaplar bittiğinde 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı`na dünya devlerinin ilgisi sürüyor.

Yeni havalimanına, yabancı havayollarından yoğun ilgi var. Kalyoncu, "Anlaşma noktasına henüz gelinmedi ama Singapur ve Özbekistan havayolların mevcuttan fazla uçakla gelecek. Suudi Arabistan çok agresif. Bizim özellikle iş geliştirme faaliyetleri yürüttüğümüz ise Çin ve Hindistan.

Şuanda hiçbir kontrat imzalanmadı ama talepler toplanıyor" diye konuştu. Mehmet Kalyoncu, THY Lounge`nın ise mevcudun bir kaç katı büyüklüğünde olacağı bilgisini verdi.

Sabah`ın haberine göre; Mehmet Kalyoncu, İstanbul Yeni Havalimanı`nın bu haliyle mevcut havalimanlarından daha tasarrufl u ve verimli bir havalimanı olacağını söyledi.

Havalimanında yer olacak tüm ticari işletmelerin yeşil kuruluş sertifikasına sahip olacağını belirterek, "Çevre ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımız nedeniyle uluslararası konferanslardan sürekli davet alıyoruz" diye konuştu. Mehmet Kalyoncu`nun verdiği bilgiye göre, İGA`da şuanda çevre departmanınında 31 kişi çalışıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı (İYH), iklim değişikliği konusunda dünyanın en önemli etkinlikleri arasında gösterilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı`nın 23`üncüsünde (COP23) yer aldı.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış