Otel Pazarlamasında yeni trend Otel Çağrı Merkezi
Ulaştırma
15-01-2012 10:45
Avrupa’dan ABD’ye seyrederken buzdağına çarparak batan Titanic’in 100’üncü yılına girdiğimiz günlerde, İtalya açıklarında Akdeniz turu yapan dev bir yolcu gemisinde facia yaşandı. Önceki gece İtalya’nın Toskana bölgesi açıklarındaki Giglio Adası’nın yakınından geçen Costa Concordia yolcu gemisi 22.30 sıralarında dev kayalara çarptı. Mürettebat dahil 4 bin 234 kişi taşıyan gemide 50 metre çağında bir yarık oluştu.

Kaptanın anonsuyla acil yardım sandallarıyla tahliye edilmeye başlanan yolcular, Giglio Adası’na sevkedildi. Son 200 kişiyi sandallarla sevketmek mümkün olmayınca, Sahil Güvenlik helikopterleri kalan yolcuları tahliye etti. 290 metre uzunluğundaki lüks gemide 8 kişinin cesedine ulaşıldı. 69 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Gemideki 9 Türk ise sağ kurtarıldı.

Türk yolcular Roma’daki Türk Büyükelçiliği’nin tahsis ettiği araçlarla Roma’ya götürüldü. Türk kazazedelerden Ajlan Barut, gemiden en son inen 100-150 kişinin arasında bulunduğunu söyleyerek, gemi yönetiminin durumu idare edemediğini belirtti ve tepkisini dile getirdi. “Gemi 60-70 derece yattı. Ben karımla helalleştim, aynı Titanik’teki gibi demirlere yaslandık” diyen Barut, kendisinin Marmara Adalı olduğunu, gemi vurduğu zaman eşini gemi batacağı konusunda uyardığını söyledi. Kaptanın çok büyük hatası olduğunu dile getiren Barut, “Bizi bir saat beklettiler. Sonra anons yaptılar. Gemide bir şey yok, can yeleklerinizi çıkarın, kamaralarınıza gidebilirsiniz diye. Ben inanmadım ve karıma bir yere kıpırdama dedim. Felaket bir şeydi” diye konuştu.

Kurtarılan Türk yolculardan Yüksel Tunççelik de gemiye güle oynaya bindiklerini ifade ederek, “Böyle bir şeyin olabileceği aklımıza gelmedi. Feci bir şeydi. Bir anda, saliseler içinde gemi çarptı ve anında yan yattı. Gerçekten çok kötüydü” dedi. Tunççelik, olay sırasında gemi personelinin son derece şaşkın olduğunu belirterek, personelin yolculardan önce can yeleği taktığını, organizasyonun kötü olduğunu söyledi.

Roma Fiumicino Havaalanı yakınındaki Hilton Oteli’ne yerleştirildiklerini belirten Egemen Filiz, annesi Seher ve babası Hasan Filiz ile birlikte tatil niyetiyle yola çıktıklarını belirterek yaşadıkları dehşeti anlattı: “Yola çıkalı birkaç saat olmuştu. Şiddetli bir sarsıntı yaşadık. Dalga sandık. Fakat gemi bir taraftan diğer tarafa yatmaya başladı. Bu arada teknik bir arıza olduğu anonsu yapıldı. Bu arada kısa süreyle elektrik kesintisi oldu. Yaklaşık yarım saat sonra tahliye anonsu yapıldı. İkinci bir Titanik faciasının eşiğinden dönüldü.”

Santo Stefano Limanı’na feribotla nakledilen 600 kişi arasında yeralan İtalyan Pasquale Zumpo ise şöyle konuştu: “Tam bir kabustu. Titanik filminde gördüklerimiz yaşadıklarımızın yanında hafif kalır. Gemideki tahliye operasyonu tam anlamıyla felaketti. Kazadan 1 saat sonra sandallara bindirmeye başladılar. Gemi yan yatıyordu. Ayakta duramıyorduk. Restorandaki masalar iki duvar arasında gidip geliyordu. Denize atlayanlar olduğunu gördük. Gemi yana yattıkça, bizim binmemiz gereken kurtarma botları da denize dökülüyordu. Bize Titanik dehşetini yaşattılar.”

Gemi yolcuları arasında bulunan gazeteci Francesca Migliavacca ise, “Mürettebat dışarı çıkmamazı söylüyordu. İnsanlar kurtarma botlarının başına yığıldı. Bizim bulunduğumuz bot denize indiğinde defalarca geminin gövdesine çarptık. Boşlukta gibiydik. Dehşet vericiydi” ifadesini kullandı.

Avrupa’nın en büyük cruise firması Costa Crociere tarafından, yolcu ve mürettebat yakınlarının iletişim kurulabilmesi kriz masası oluşturuldu ve bilgi almak isteyenlerin ücretsiz 848505050 numaralı telefonu aramaları istendi.gazetevatan




Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış