Ulaştırma
18-09-2018 12:02
Putin-Erdoğan zirvesine İdlib müzakereleri damgasını vururuken, ikili ilişkilerde yaşanan gelişmeler ve yaşanan sorunlar "ana başlıkları" ile ele alındı.

İki lider, zirve sonrası açıklamalarında ikilili ilişkilerin tempolu gelişimini överken, Türk kamuoyunun "vizesiz rejim" konusunda yeni olumlu bir açıklama, hatta müjde beklentisi bir kez daha karşılık bulmadı.

Erdoğan “Vizesiz seyahat rejiminin bir an önce yeniden başlaması yönündeki beklentimiz devam ediyor. Bu konuda ilgili bakanlıklarımız çalışıyorlar. Bu çalışmalardan bir an önce sonuç alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Uçak krizi sırasında Rusya Türk vatandaşlarına uygulanan turistik ziyaretlerde vizesiz rejimi askıya almış, bununla da kalınmamış, hususi pasaport sahiplerine de vize uygulamaya başlamıştı. Son aylarda, bu kategoride olanlar ile işadamlarına vize kolaylığı gündeme gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geöen ay sonundan mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu`yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Moskova ve Ankara`nın vize rejimini basitleştirmek amacıyla bir danışma mekanizması kurulması konusunda anlaşmaya vardığını ifade etmişti.

Lavrov, "Rusya tarafı olarak farklı kategorilerdeki Türk vatandaşları için vize rejiminin basitleştirilmesiyle ilgili müzakerelere hazır olduğumuzu teyit ettik ve en kısa sürede bu konuyu ele alacağız. Bu konuda anlaşmalar hazırlanması için danışma mekanizması kurulması konusunda mutabakat sağladık" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, iş insanlarına ve resmi pasaport taşıyanlara vizelerin kaldırılması konusunda Rusya ile prensipte anlaşıldığını açıklamıştı.

Çavuşoğlu, "İş adamlarımıza, özellikle tır ve kamyon şoförlerine, resmi pasaport sahiplerine, servis pasaport sahiplerine vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık. Bayramdan sonra çalışma gruplarımız bir araya gelecek ve bunu yürürlüğe koyacağız. Temennimiz tabi ki pasaportların tamamen kalkması" demişti.
Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış