Cansu Tuncali
15.01.2018

Cansu Tuncali yazıyor... Yeni bir yıla çok kısa süre önce merhaba dedik. Geçmiş yılın pasını silmek ve 2018`e keyifli başlangıçlar yapmak için önerin ne olur derseniz; güzel bir meyhanede demlenmek derim. Tabii öyle her meyhanede tadını çıkara çıkara eğlenilmez. 

Sizler için 2018 yılının ilk yazısında İstanbul, İzmir ve Ankara`dan meyhane önerilerimi sizler için derledim. 

İlk olarak İstanbul’dan başlarsak; Karaköy Lokantası benim listemde hem lezzet hem de atmosfer olarak ilk sıralarda yer alan bir mekan. Adı meyhane olmasa da mükemmel lezzette mezeleri, misafirperver işletmecileri ile keyifli anlar yaşayacağınız bir yer.  

İstanbul’un Karaköy semtinde bulunan Karaköy lokantasına gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın çünkü öğlen bile boş yer bulunmayan bu yerin akşam müdavimleri erkenden yer kaparlar.

Gün içinde günlük taze yemekleri de bulabileceğiniz bu adres, akşamları enfes mezeleri ve ara sıcakları ile tadı damağınızda bir şenlik yaşatır size. Karaköy lokantasında kararında içki ile çift kişi 150 TL ile 200 TL arasında bir hesap ile çıkarsınız.

Listemde ikinci sırada sadece asma yaprağında levrek yemek için gidilecek bir mekan var; İnciraltı Meyhanesi. İstanbul Beylerbeyi’nde bulunan İnciraltı, eski meyhane kültürünü görebileceğiniz küçük ama samimi bir atmosfere sahip. Tabii bir de enfes mezelere. Burada kararında içki ile çift kişi 200 ila 300 TL arasında bir hesap ödemeniz gerekir ama değer, emin olun!

 

Meyhane gibi eski zamanlardan gelen bir kültüre en yakışan yerlerden biri de tarihi bir garın içinde kurulan meze sofralarıdır diye düşünüyorum. Kadıköy Haydarpaşa garının içinde bulunan Mythos Meyhane de dekorasyonu ile yılların izlerini yansıtıyor. Leziz mezeleri, samimi ve keyifli atmosferi ile Mythos’da geçireceğiniz bir akşam unutulmazlarınız arasında yer almaya aday. Mythos’da çift kişi 300 ila 400 TL arası bir hesap tutar.

Dördüncü sırada ise nezih bir meyhane arayanlara Koşuyolu Müzeyyen’i tavsiye ederim. Tatlı mı tatlı işletmecisi ile yapacağınız şirin sohbetlere, Türk sanat müziğinin nameleri de karışınca ortaya unutamadığınız bir akşam sohbeti çıkıyor. Mezeleri de unutulmaz bu arada.

Yaklaşık 5 yıllık geçmişi bulunan bu küçük meyhanenin çoktan bir müdavim grubu oluşmuş bile. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın ve özellikle Atatürk mezesini tadın derim. Çift kişi 200 ila 250 TL arasında bir bütçe ayırmanız gerekir bu şirin mekanda geçireceğiniz bir akşam için…

Beşinci sırada ise meyhane kültürünün olmazsa olmaz şehri İzmir’den Endülüs Meyhanesi var. Mezeleri mi desem, atmosferi mi desem, müzikleri mi,  güzel İzmir mi desem bilemedim.

Adını İspanya’nın Endülüs bölgesinden alan bu meyhane fasılda gerçekten iddialı.İçeri girdiğiniz anda tüm sıkıntılarınızı unutup, ‘oh be dünya varmış’ dedirten bir mekan burası. Çift kişi 200 ila 250 TL bir hesapta bu mekan için makul sayılır diye düşünüyorum. Favori lezzet olarak da ciğer yemeden bu mekandan ayrılmayın derim, benden söylemesi.

Başkentimiz Ankara’da ise dekorasyonu plaklarla süslenen, babalarımızın dedelerimizin gittiği meyhane kültürünü yaşatmaya çalışan bir mekan var sırada; Beste Meyhane. Ankara Tunalı’da bulunan bu meyhaneden Arnavut ciğeri yemeden dönmeyin efendim, pişman olursunuz. Çift kişi 170 ila 250 TL arasında bir hesap sizi bekler bu mekanda.

 

Yedinci sırada ise Ankara’nın en eski meyhanelerinden biri olan Çalıkuşu ile devam ediyorum listeme. Uzun yıllardır hizmet veren Çalıkuşu salaş meyhane kültürünü yaşatan yerlerden biri. Köftesi ve zeytinyağlıları ile meşhur olan bu mekanda da çift kişi yaklaşık 150 TL hesap ile çıkabilirsiniz.

 
 

Son sırada ise sloganları ‘Ankara’da deniz olmadığını unutturan mekan’ olan Kavala Meyhanesi var. Dekorasyonunda kullanılan mavinin tonları ve ege ruhunu yansıtan atmosferi ile kendinizi bir ege kasabasında hissederek, keyifli anlar geçireceğiniz bir meyhane olmaya aday. Ankara’da Rum mezeleri yemek için tercih edilecek en iyi yerlerden biri diyebilirim. Çift kişi 150 ila 200 TL arasında bir hesap ile akşamı kapatabilirsiniz.

 

2018 yılının hayatınıza güzellikler getirmesini dileyerek bitiriyorum yazımı.

Instagram’dan yazılarımı takip etmek isterseniz kesfetmek_guzeldir adlı hesaptan farklı mekan ve lezzet önerilerime ulaşabilirsiniz. Hayatınızın her anından mutluluk, şans ve bereketin eksik olmaması dileği ile…

PS: Çok kısa süre önce kaybettiğimiz rakı üstadı Aydın Boysan’a da Allah’tan rahmet dilerim.

Cansu TuncaliBu Yazı 1237 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış