Cansu Tuncali
30.09.2017

Yaz bitti diye üzülenlerden misiniz? 

O zaman bendensiniz… 

Maalesef bir yaz sezonunun daha sonuna geldik. 

Peki şimdi ne yapacağız? Oturup arkasından yas mı tutacağız yoksa kabuğumuza mı çekileceğiz? 

Tabii ki hayır. 

Daha çok gezeceğiz, daha çok keşfedeceğiz… Sonbahar değişim zamanıdır. 

Sizi yaza vedanın yasından kurtaracak önerilerimi sıralıyorum. 

Cansu Tuncali yazıyor. 

İlk olarak hayatta en çok yapmak istediğiniz şeyi düşünün.

Yeni bir iş kurmak mı, yeni yerler görmek mi, hiç gitmediğiniz bir ülkeye gidip farklı bir seyahate çıkmak mı, pasta yapmayı öğrenmek mi, dans etmek mi ve daha nice düşünceden biri elbette listenizde olacaktır. Ve Harekete Geçin! Bırakın sizin hayallerinizi gerçekleştirenleri izlemeyi, onlara gıpta ile bakmayı. 

Bu zaman aralığında size yol gösterecek birkaç ipucu vermem gerekir ise; daha önce yaşadığınız başarısızlıkları unutun!

Onların hepsinden ders aldığınızı, hepsinin sizin hayatınızı daha iyi şekillendirmek için birer tecrübe olduğunu düşünün, eski düşüncelere takılmayın ve sadece amacınıza odaklanın.

Amacınız yeni seyahatlere çıkmak ise uluslararası seyahat acentelerinin programlarını inceleyin, erken rezervasyon fırsatlarını gözden geçirin, hangi ülkeyi deneyimlemek isteyeceğinize karar vermek için farklı ülke kültürlerini okuyun.

Pasta yapmayı öğrenmek ise, pastacılık kurslarını araştırın, yeni bir iş kurmak ise en karlı iş kollarını araştırın, kobi girişimci dernekleri ile görüşün. İsteğiniz lezzet yolculuğuna çıkmak ise farklı kültürleri araştırın, yeni lezzetler, yeni insanlar ile tanışın…ve daha nicesi. Yapmak istediğiniz işe odaklanın, ilk basamağı belirleyin, sonrası hızla gelecektir.

Yapmanızı istediğiniz şeyin gerçekleşmesi için bir inanç iki de motivasyon çok önemlidir. Eğer sizi destekleyeceğini düşündüğünüz bir dostunuz, yakınınız var ise onu da yanınıza alın, onunla kurun planlarınızı. Emin olun motivasyonunuzda arkadaş etkeni büyük fark yaratacaktır.

Sizi motive edecek başka bir önerim ise; farklı lezzetler tadın. Tat duygusunun beynin sinyallerini etkileyip, mutluluk ve tatmin duygularını uyardığı bilim adamları tarafından kanıtlandı. E o zaman biz niye duruyoruz? Haydi yemek yemeye! Ama öyle sağlıksız, bize geri dönüşümü bolca kilo olacak yemeklerden bahsetmiyorum.

Denemediğiniz farklı lezzetler konseptinden yola çıkarak, lezzetler ile ilgili ön yargılarınızı kırmaktan bahsediyorum.

Mesela daha önce hiç uzak doğu kültüründen lezzet denemediyseniz, yılan balıklı sushi önerimi dikkate alın derim.

Hayatımda asla yiyemem dediğim lezzetlerden biriydi kendisi, ta ki bir gün yanlışlıkla verdiğim bir siparişe kadar…

Ben böyle bir lezzeti nasıl kaçırdım diye hayıflandım tattıktan sonra. Hatta hayatın bazı alanlarında ön yargılı bir insan olduğumun da farkına varıp, bu bilincimi hayatımın her alanına oturtmaya çalıştım, hayat deneyimim olarak da bana değer katan anlardan biridir. İnsanda farklı bir haz bırakıyor, öneririm.

Sizi sonbaharın o miskin havasından kurtaracak bir diğer önerim ise, yeni insanlar ile tanışın. Hayatınıza sizi mutlu edecek yeni insanların girmesi mutluluk ve gençlik hormonlarını hareketlendiriyormuş.

Biz her zaman genciz o ayrı bir mevzu

Öyle dijital ortamdan, aplikasyonlardan da bahsetmiyorum. Gerçekten aksiyon alıp, yeni kişiler ile karşılaşabileceğiniz ortamlara katılmaktan söz ediyorum!

Mesela; Her zaman gitmek istediğiniz ama bir türlü fırsat bulamadığınız, mezun olduğunuz okulun pilav gününe katılın. Eski arkadaşlarınız ile yeniden bir araya gelin, öğretmenlerinizin nasıl değiştiğini görün, diğer mezunlar ile kaynaşın.

Ya da; En yakın arkadaşınızın düzenlediği ve sizin de ‘aman kimseyi tanımıyorum, niye gideyim ki’ diye düşünüp, hiçbir zaman katılmadığınız o yaza veda partisine, bu sefer gidin. Gidin ve yepyeni arkadaşlıklar kurun.

Bir diğer önerim ise; öğrenin! Öğrenmek, eğitim görmek, hobi edinmek, yeni bilgiler ile donanmak bu hayatta bizi en çok dinç tutan aksiyonlardan başı çekenler diye düşünüyorum. Öğrenmenin yanında kendinize hobi edineceğiniz eğlenceli işler de bulabilirseniz, ne ala!

Hobileriniz de insanlar ile tanışabileceğiniz balık tutmak, dalış yapmak, dağa tırmanmak, seyahat etmek, dans etmek gibi sosyal aktiviteler olursa, eğlencesi de bol olacaktır, benden söylemesi!

Ve en önemli önerim ise; anı yakalayın! Şu anı yaşamak, keyifli anılar biriktirmek hayatımıza değer katan, bizi biz yapan, bizi mutlu eden en büyük etkenlerden biri.

Sonbaharda şehir hayatında anı nasıl yakalarım derseniz, köşemde sizlere birçok sonbahar etkinliği önerilerim olacak. Takipte kalın, hoşça kalın!

Instagram paylaşımlarımı takip etmek için: @kesfetmek_guzeldir hesabımı takip edebilirsiniz.

Cansu Tuncali Bu Yazı 1259 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış