Ezel Abacı
22.03.2018

Yeraltı suyunu ne oranda kullandığımız, kullanım sularının hijyeni, temizlik kimyasallarının kullanım oranları ve çeşitleri, kimyasal tüketimini tetikleyen sebepler, havuz sularının ters yıkama sularının bertarafı, gri suyu kullanımın projelendirilmesi, atık suyun arıtılıp tekrar değerlendirilmesi, peyzaj düzenlemelerinin mevcut doğaya uyumu, geniş golf sahalarının nasıl ve ne şekilde sulandığı, su tüketiminde önemlidir.

Tüm bunların kontrol altında olması ciddi yürütülen çalışmalar ve sürekli iyileştirilmeler ile mümkündür.

Orhan VELİ ‘’Bedava yaşıyoruz bedava …Peynir ekmek değil ama, acı su bedava’’demiş ancak artık acı suda bedava değil.Dünya nüfusunun hızla artması,sanayileşmedeki büyüme,kırsaldan kentlere dönüşen yaşamlarımız, su kaynaklarımızın azalmasına neden olduğu gibigelecek yıllarda suyu petrolden daha değerli konuma getirecektir.Su yaşamın birincil kaynağı olarak, eko sistemde yer alan tüm canlılar için en temel ihtiyaçtır.

Bu gün günlerden Dünya Su Günü…

Bana göre ‘’DÜNYA’’ ile başlayan en önemli gün.Çünkü her insan bir dünya, dünya ise yaşamdır. Çünkü; Dünya’nın % 70 inin su olması ile insan vücudun % 70 inin su olması yaşamın en büyük kanıtıdır.

Dünyanın %70 i sudur dedik ama ancak bu suyun %3 ünü kullanabilmekteyiz ve bu %3 ün %70 i tarımsal faaliyetlerde tüketmekteyiz.İçilebilir su ise yeryüzünde oldukça kıt bir kaynak ve yakın bir gelecekte, dünya nüfusunun %47 si susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalacakbununla birliktesuya ulaşan şanslı kişilerin nitelikli suya ulaşıp ulaşamayacağını da bilinmiyoruz.

Nitelikli su nedir derseniz artık bildiğimizin aksine su yalnızca 2 hidrojen bir oksijenden oluşmuyor arsenik, kurşun, cıva, bakır, çinko gibi ağır metalleri fazlası ile içeriyor.Gün geçtikçe kirlettiğimiz topraklarımız,kestiğimiz yaktığımız, yok ettiğimiz ormanlarımız ileride bizleri susuz bırakarak bir nevi insanlığı cezalandıracak gibi görünüyor.Belki doğa var olmaya devam edecek, insanla veya insansız ama, biz susuz yaşama devam edemeyeceğiz.İnsanın susuzluğa dayanabilme gücü, açlığa dayanabilme gücünden daha düşük.Yaşam su ile başlıyor ve devam ediyor.

Su yoksa tarım yapamazsınız, ekip biçemezsiniz, üretip beslenemezsiniz.Bu yüzden başta tarım olmak üzere suyun verimli kullanılmasına yönelik, sanayi ve hizmet sektörlerinde acil önlemler alınmalı ve titizlikle çalışmalar yapılmalıdır.

Özellikle de ülkemizde hizmet sektörünün en önemli kolu olan Kıyı Otel işletmeleride suyun önemini kavramış ve tasarrufa yönelik önlemlerini almış olmalıdır.Çevre Yönetim Sistemini işletmek, su etüdlerini yaptırmak,su yönetim planlarını oluşturmak,mevcut durumlarının haritasını çıkartmak, risklerini belirlemek,önlemlerini almak, personellerini bu konuda eğitmek, her milletten gelen misafirlerine, duyarlılıklarını aktarmak için aktiviteler yapmak, Otel Kalite sistemlerinin bir parçası olmalıdır.

Yeraltı suyunu ne oranda kullandığımız, kullanım sularının hijyeni, temizlik kimyasallarının kullanım oranları ve çeşitleri,kimyasal tüketimini tetikleyen sebepler, havuz sularının ters yıkama sularının bertarafı, gri suyu kullanımın projelendirilmesi, atık suyun arıtılıp tekrar değerlendirilmesi, peyzaj düzenlemelerinin mevcut doğaya uyumu, geniş golf sahalarının nasıl ve ne şekilde sulandığı,su tüketiminde önemlidir.

Tüm bunların kontrol altında olması ciddi yürütülen çalışmalar ve sürekli iyileştirilmeler ile mümkündür.

Sudünya servetidir. Ve Türkiye maalesef bu konuda çok büyük bir paya sahip değildir,su fakiri ülkeler arasında yer almaktadır. Bu yüzden kısıtlı servetimize sahip çıkmak sosyal sorumluluğumuzdur.Herkes bu konuda üstüne düşeni yapmalı, bireysel olarak tasarruf tedbirlerini oluşturmalı, doğaya ve suya olan sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Evlerinizde kullandığınız suyun verimli ve tasarruflu kullanımı için basit birkaç tedbir ile insanlığın geleceğine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca her kıt kaynak gibi, su da pahalı bir kaynaktır ve evinizde uygulayacağınızbasit önlemlerile, hem doğayı hem de bütçenizi koruyabilirsiniz.İşe musluklarınızı tamir ettirmeyle başlayabilir, atık kızartma yağlarını lavaboya dökmeyebilirsiniz.

Ezel ABACIBu Yazı 398 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış