Nevzat Ahmet Çelebi
25.01.2018

Ülkemizde yeni otel yatırımları başta olmak üzere, şehir otellerinin neredeyse tamamı Amerikan ve Avrupa ekollü global bir marka ile sektörde tutunmaya çalışıyor. 

Yatırımcıların bir bölümü zaten yatırımına başlamadan önce fizibilite yaptırarak uluslararası bir marka ile franchising veya management anlaşması yaparak projeye başlıyor. 

Bir kısım yatırımcı da maalesef kendi hayallerinde ki oteli yapmak istediği için kendine göre bir yol izleyerek yatırıma giriyor.  Yatırım bitmek üzereyken de fikir değiştiriyor. (Aklı başına geliyor.)

Yatırımına ‘’oteline’’ uluslar arası zincir bir marka arayışına giriyor. 

Birçok uluslar arası markanın standartları ve prensipleri, proje olarak bu tür yapıları ‘’projeleri’’ kabullenmese de çok zaman bir şekilde böyle bir yatırımı bile bir çok zincir alt markalarından biriyle açılışa götürebiliyor. Bazı markalar da direkt olarak alacağı fee oranına bakıyor. 

Diğer yandan her marka bir diğeri ile sektörde, bölgede, ülkede olma otel sayısı, oda kapasitesi, yatak kapasitesi, ciro ve kârlılık ve hatta marka değerini arttırmak için zaten bir yarış halinde.

Yeni ve yabancı bir marka ile çalıştırılması düşünülen yatırımlarda fizibilite çalışması en önemli yol haritası. Yapılmasında kesinlikle çok büyük yarar var.  

Brand franchising veya management anlaşmalarında, yatırımcı riski alan olarak, kontrolü sürekli elinde bulundurmak isterken, global zincir markaların ise yatırımcının finansman gücüne dikkat ettiği öncelikler arasında görülüyor. Yapacağınız otelin nerede olduğu, mimari şekli, oda metrekareleri, dekorasyon ve inşaat malzemesi, ekipman kalitesi görüşmek istediğiniz brand`ın size göstereceği yakınlıkta ilgide etken rol oynuyor.   

Örneğin: 25 metrekare odalar yaptıysanız; Conrad, Marriott, Kempinski gibi markalarla düşünmemelisiniz. Görüşsenizde anlaşmayı sonuçlandıramazsınız. 

Bu tür durumlarda; Yatırım danışmanlığı yapan deneyimli bir firma ile projeyi geliştirip fizibilitesini yaptırdıktan sonra proje aşamasında, düşünülen zincir marka ile de köprüyü kuracak marka danışmanlığı yapan firmanın desteğini alıp sonuçlandırmakta çok büyük yarar var. 

Bu yöntem ile hiçbir detayı atlamamış olursunuz. Düşünülen marka ile projeye başlamadan önce görüşülürse yapının standartları konusunda ince elenip sık dokunarak doğru uygulamalar gerçekleştirilebilir. Benzer konularda yaptıkları yanlış uygulamadan ``üretimden`` dolayı birçok inşaat yarıda kalıyor. Tekrar yapılanı yık yeniden yap sürecinde ekstra yatırım maliyeti ile karşı karşıya geliniyor. Doğru yatırım yapılmadığı için paranın geri dönüş süreci de doğal olarak uzuyor. Baştan yola doğru projeler ve profesyonel bir ekiple çıkmak çok önemli.  

Bu işin fizibilitesini çalışırken sadece proje, konsept ve marka çalışması yeterli olmuyor.

Pazar, misafir profili ve konaklama süreleri ile birlikte süreklilik ve sürdürülebilirlikte kurgulanmalı. Yatırımın yapılacağı bölge ve çevresi ile igili tüm detay ve dinamikleri proje başlangıcından, beş yıl sonrasına mantığı ile fizibilite raporuna yansıtılmalı. 

Bu veriler yapılacak olan yatırımın otel tipini varederek, satılabileceği rakamını, yıl periotlarını, doluluk öngörüsüne, hatta çalışılabilecek pazarlar ve acentelere,  gelir,  gider öngörülerine kadar bir çok yol haritasının temelini oluşturuyor. Yatırımın, markanın, görünen ve görünmeyen değerleri ile pazar payının swot analizi detaylı yapılırsa fotoğraf netleşecektir. 

Tüm bunların ardından, zincir marka ile işletme anlaşması, ``Management``, kiralama anlaşması veya isim kullanım hakkı ``franchising`` anlaşması yapılarak çalışmaya başlanılabilir. 

Yazımın başlığında ki esas anlatmak istediğim konunun can alıcı bölümüne gelecek olursak. 

Bu kadar çok markanın hangisi sizin işinize yarar? Hangi marka nedir? Anlamak öyle çok ta kolay değil. Yaptığınız yatırımın bölgesel, sezonsal, yapısal, ve birçok dinamiğine konsept olarak en uygun markayı bulmak ve almak çok önemli. Aldığınız markanın yatırımınıza nasıl bir manyetik alan oluşturacağı çok önemli.. 

Tesisinizde aldığınız marka ile birlikte oluşturacağınız misafir profili ve vereceğiniz hizmet anlayışının bir bütün olması, olabilmesi çok önemli. 

Nerede hangi otel yatırımınız için hangi uluslararası zincirin hangi markası doğru olur?

Bu soru ve cevabı yatırımınızın geleceği diyebiliriz.
 
Keza; Onbir zincir markayı örnek olarak alırsak: 

Hilton World Wide Beş kategoride ondört marka ile global konaklama sektörünün

içerisinde.

Marriott World Wide; Dokuz farklı kategoride otuzbir marka ile  global konaklama

sektörünün içerisinde büyümeye devam ediyor.  

Wyndham World Wide; En üst markası Dolce Hotels & Resorts ile birlikte, ondokuz

markayı bünyesinde barındırıyor.

İnterContinantal ``IHG`` gurubu; Onüçmarka ile global varlığını sürdürüyor.

Carlson Rezidor Hotel Gurubu; Sekiz markası ile tanınıyor. Global olarak hızla büyümeye

devam ediyor.

Accor Hotels Gurubu : Onüç marka ile bilinirliliğini hızla arttırmakta.

Mövenpick Hotels & Resorts :  Mövenpick olarak tek marka altında büyümeye devam ediyor.

Hyatt Hotels Gurubu :  Yedi farklı kategoride, ondört marka ile  global büyümesine
devam ediyor.

Shangri-La : Beş farklı marka ile dünyanın en iyi yönetilen otelleri olmayı sürdürüyor.

Meliá Hotels International : Dört farklı marka ile kırk ülkede varlığını sürdürüyor.

Best Western : İki marka ile dünyada hızla çoğalıyor. 

Yabancı zincir otellerin 50 farklı markası Türkiye’de çok, çok azı kiracı, en çoğu franchising olarak, bir elin parmağını geçmeyecek kadarı da management olarak neredeyse bütün şehir otellerimizde global otel markaları olarak faaliyet gösteriyorlar. 

Ak deniz, ege kıyılarında resort, beach otellerde ise, lokal guruplar, ulusal markalar boy gösteriyor. 

Ulusal markalarımızın içinden zaman içerisinde çok uluslu global markalar var edebilecek miyiz bir gün? Sizin tesisinize bu kadar çok markanın içerisinden hangisi yakışır sizce? 

Hangi marka ne işe yarar? Hangi marka size ne getirir?
 
Anlamak anlayabilmek ne kadar mümkün?... 

Kimse bizi kendimize sakladığımız bilgi/beceri, deneyim ve tarzla anmaz. Eğer bu gün paylaşmazsanız; Yarın da düne benzeyecektir.  Eğer hiç paylaşmazsanız, çok ta önemli değil zaten. Hissettiklerinizi söyleyin. Düşündüklerinizi yapın. Ölüm yaşlanmakla değil; Unutmak ve unutulmakla gelir.  

Unutmadan/Unutulmadan; Güzel olan her şeyi ve sevgiyi paylaşmak umudu/dileği ile.

Okumakta ve Okutmakta yarar var.
 
Gerisi Size Kalmış. 

ULUSLARARARASI ZİNCİR OTELLERİN FARKLI KATEGORİLERDE Kİ MARKALARI:

Hilton World Wide: Beş kategoride ondört marka ile global konaklama sektörünün
içerisinde.
 
Lüks ve Yaşam Tarzı Kategorisinde: 

1 -Waldorf Astoria Hotels & Resorts : Dünya çapında simge haline gelmiş tatil yerlerinde unutulmaz deneyimler sunuyor.

2- Conrad Hotels & Resorts : Akıllı lüks gezginlere tarz dünyasında ilham verici bağlantılar ve sezgisel hizmet sunuyor.  

3- Canopy By Hilton : Küçük keyifler, düşünceli teklifler ve güzel sürprizler sunarak güzel bir konaklama imkanı sunan enerji dolu samimi... 

Tam Hizmet Kategorisinde: 

1- Hiton Hotels & Resorts : Tarz sahibi, ileri görüşlü, misafirperverlikte dünya lideri

2 -Curio A Collction By Hilton : Tüm dünyada, her biri kendi tarihine ve karakterine sahip benzersiz oteller koleksiyonu

3 -DoubleTree By Hilton : Sıcak. Rahat. Samimi. Günümüzün iş ve tatil amaçlı gezginlerine gerçek anlamda üstün konfor sunuyor.

4- Tapestry Collection By Hilton : Performans Avantajını güçlendirirken bağımsız ve özgün ruhunuzu öne çıkarır. 

 

Kişiye Odaklı Hizmet Kategorisinde:
 

1- Hilton Garden Inn : İçten hizmet ve ödüllü olanaklar sunan rahatına düşkün ve ince zevkli misafirlerine hizmet veren markadır.

2- Hampton By Hilton :  Kalite deneyimi, makul fiyat ve cana yakın hizmet.

3- Tru By Hilton : Daha sade, daha canlı, misafirlere yaşama sevinci vererek insani bağlar kurma isteği yaratma amacıyla şekillendirilmiş, devrim niteliğinde yeni bir marka. 

 

Bütün Suitler Kategorisinde: 

1- Home 2 Suites By Hilton : Esnek oda düzenlemeleri ve ödemesinin karşılığını almak isteyen misafirlerine ilham veren olanaklar sunar.

2- Home Wood Suites By Hilton : Uzun süreli konaklama amacıyla seyahat eden ve ev sıcaklığında bir yer arayan misafirlerimiz için.

3- Embassy Suites by Hilton : ABD, Kanada ve Latin Amerika`da tümü süitlerden oluşan rahat, üst sınıf ortam. 

 

Devre Mülk Kategorisinde :
 
1- Hilton Grand Vacations :Tanınmış tatil yerlerinde üstün kaliteye sahip tatil mülkiyeti resortlarıile Hilton World Wide global büyümeyi sürdürürken, ülkemizde ki en büyük global otel gurubu olarak varlığını sürdürüyor. 

Marriott World Wide; Dokuz farklı kategoride otuzbir marka ile  global konaklama

sektörünün içerisinde büyümeye devam ediyor.   

Marriott gurubu en fazla otel markasına sahip olan bir konaklama devi.

Sosyal medya devlerinin ancak ulaşabildiği sadık misafir sayısına, profiline sahip.

Dünya genelinde grubun yetmiş beş milyon sadık müşterisinin varolduğu söyleniyor.

Geçen yıl okumuştum yanlış hatırlamıyorsam beş bin beş yüz otelde 1.1 milyon oda (yaklaşık üç milyon yatak) yönetiyor Marriott gurubu. 

Klasik Lüks Kategorisi: 

1 -The Ritz Carlton : Efsanevi hizmetimizin yarattığı eşsiz deneyimler sayesinde misafirlerimiz gözleri kapalı geri dönüyorlar.

2 -St Regis : Her konaklamayı tanımlayan, insanı sarmalayan muhteşem deneyimler, kusursuz hizmet, modern tutku ve ince zevk

3-JW Marriott : Yaptıkları işi gerçekten seven çalışanlar tarafından dikkatlice yaratılmış değerli deneyimler.

Kendine Özgü Lüks Kategorisi: 

1-Ritz Carlton Reserve : Her köşesinde içten hizmetin hissedildiği, dünyada eşi olmayan mülkler.

2 -The Luxury Collection : Bulundukları yeri gerçek anlamda tanımlayan dünyanın en ikonik otellerden oluşan eşsiz bir topluluk.

3- Bulgari : Zamansız İhtişam, eşsiz tasarım, kusursuz hizmet ve dünya çapında en yenilikçi yerler.

4- W Hotels : Lüksün hatlarının dışına cesurca çıkan ikonik yaşam tarzı markası.

5- Edition : Lüksü ve yaşam tarzını dengeleyen yenilikçi tasarımı renkli yiyecek, içecek ve eğlence deneyimleriyle harmanlıyor. 

 

Klasik Premium Kategorisi: 

1- Marriott Hotels : Sofistike alanlar ve zihni dengeli, keskin ve canlı tutan deneyimler sunuyor.

2- Sheraton Hotels : Anlamlı hizmetlerimiz, amaca yönelik tasarımımız ve yenilikçi programlarımızla beklentileri aşıyoruz.

3- Marriott Vacation Club : Tatili yaşam tarzı gibi gören insanlara dünya çapında farklı, yüksek kaliteli deneyimlerle hizmet veriyor.

4 -Delta Hotels : Gerçekten önem taşıyan ayrıntılara odaklandığınızda bunları mükemmelleştirmek mümkündür.

Kendine Özgü Premium Kategorisi:

1- Le Meridien : Meraklı ve yaratıcı gezginler için tasarlanmış şık tasarım ve mutfakla seyahat noktasını keşfedin.

2 -Westin : Yenilikçi sağlık programları ve canlandırıcı buklet malzemeler, geldiğinizden daha iyi hissederek ayrılmanızı sağlıyor.

3-Renaissance Hotel : Hayal gücünüzü besleyin ve iş amaçlı seyahatin geleneklerini aşan, beklenmedik deneyimlerle duyularınızı harekete geçirin.

4- Gaylord Hotels : Hayattaki en ihtişamlı ve unutulmaz anlar için görkemli mekanlar.  

 

Klasik Seçkin Kategorisi: 

1 -Courtyard Hotels : Yaratıcılığı uyandıran ve bağlantıları geliştiren bir ortamla azimli gezginlerin daha da başarılı olmalarını sağlıyor.

2 -Four Points : Seyahat yeniden tanımlandı. En iyi içecekler ve yerel sporlar. Doğru temellere sahip modası geçmeyen tarzı deneyimleyin.

3 -Spring Hill Suites : Ödüllü hizmeti ve şık tasarımıyla SHS, daha fazlasını veren küçük detaylar sunuyor.

4 -Protea Hotels : Afrika’daki her otelinde kişiye özet hizmet sunan ve yöresel mimariden esinlenerek tasarlanmış en büyük misafirperverlik markası

 5 -Fairfield Inn & Suites :  Davetkar alanlar ve makul fiyata stressiz bir konaklama sunulacağına dair %100 garanti. 

 

Kendine Özgü Seçkin Kategorisi: 

1 -AC Hotels : Modern şirketler için modern tasarımdır. Yepyeni bir tarza sahip bir oteldir.

2- Aloft Hotels: Yeni nesil gezginler için kentsel mimariden esinlenmiş alanlar ve renkli sosyal ortamlar.

3- Moxy Hotels : Konforlu odaları ve sosyal alanlarıyla Moxy makul fiyatta eğlenceli bir deneyim sunar. 

 

Klasik Daha Uzun Konaklamalar Kategorisi: 

1- Marriott Executive Apartments : Daha hızlı uyum sağlayabilmelerini sağlayan beş yıldızlı ve tam donanımlı daireler ile yabancı ülkede yaşayan yöneticilerin yurtdışı yaşamlarını kolaylaştırır.

2- Recidence Inn : Dünyanın uzun dönem konaklama lideri, uzun dönem konaklamalarda misafirlerin daha iyi yaşamasına yardım ediyor:

3 -Towne Place Suites : Misafirlerin üretken ve neşeli kalabilmesi için akıllıca tasarlanmış süitler sunan uzun dönem konaklama oteli. 

 

Kendine Özgü Daha Uzun Konaklamalar Kategorisi: 

1-Element : Uzun dönem konaklama yeniden tasarlandı. Açık, modern tasarım, sağlıklı seçenekler. Dengeli seyahatin temellerini keşfedin. 

 

Koleksiyonlar Kategorisi: 

1- Autograph Collection Hotels: Butik otellerden lüks otellere kadar itinayla seçilmiş olan ve her biri tasarım, sanat ve misafirperverlik açısından eşsiz bir yaklaşım sunan otellerden oluşan özgün bir koleksiyon.

2 -Design Hotels : Orijinallik, hakiki misafirperverlik, kültürel özgünlük ve merak uyandıran bir tasarımı yansıtan öngörülü mülkler.

3- Tribute Portfolio : Eşsiz kişiliğe ve ruha sahip bağımsız otellerden ve tatil köylerinden oluşan ender bir koleksiyon. 

Teması ile global konaklama ziciri olarak bünyesinde en çok markayı barındırarak büyümeye devam ediyor.

Wyndham World Wide; En üst markası Dolce Hotels and Resorts, Wyndham Grand,

Wyndham, Wyndham Garden, Tryp By Wyndham, Wintage By Wyndham,  Hawthorn Suites Wyndham, Microtel By Wyndham, Ramada Plaza, Ramada, Ramada Suites, Ramada Encore, Baymont Inn Suites, Days Inn Suites, Super 8, Howard Johnson ``Hojo``, Travelodge, Knights Inn, Wyndham Vacation & RCI markalarını bünyesinde barındırıyor.

Ülkemizde; Onbeş markasını isim kullanım hakkı ``franchising`` yöntemi ile işletiyor.

Ülkemizde en hızlı büyüyen ``yayılan`` marka olarak otuzun üzerinde oteli ``franchising`` olarak çalışır durumda.  ABD de en çok devremülk tesisine sahip olan gurubun RCI sistemi de Dünyada en iyi ve en yaygın işleyen devre mülk ve devre tatil sistemi.

İnterContinantal ``IHG`` gurubu; Intercontinantal Hotels & Resorts, Intercontinantal

Holiday Villages, Kimpton Hotels, Hualuxe Hotel & Holiday Villages, Crowne Plaza Hotels & Villages, Hotel Indigo, Even Hotels, Holiday Inn Hotels, Holiday Inn Expers, Holiday Inn Resort, Holiday Inn Club Vacations, Staybridge Suites, Candlewood Suites markaları ile global varlığını sürdürürken, ülkemizde, Intercontinantal, Crowne Plaza, Holiday Inn, Holiday Expres markaları ile biliniyor ve büyüyor.

Carlson Rezidor Hotel Gurubu; Quorvus Collection, Radisson Blu, Radisson, Radisson

Red, Park Plaza, Park Inn, Country Inns & Suites, Club Carlson, markalarını bünyesinde barındırıyor. Ülkemiz`de Radison Blu ve Park Inn markaları tanınıyor. Türkiye`nin farklı şehirlerinde onüç Radisson Blu maskalı otel isim kullanım hakkı ``franchising`` yöntemi ile işletiyor.  

Accor Hotels Gurubu : Fransa merkezli global chain; Sfitel, Pullman, MGallery, Grand

Mercure, The Sebel, Novotel, Mercure, Mama Shelter, Adagio, İbis, İbis Sttyles, Adagio Access, Thalassa Sea & Spa markalarını bünyesinde barındırıyor. Ülkemizde; Mercure, İbis, Novotel ve Pulman markaları ile biliniyor.  Accor gurubu bu yıl Rixos gurubu ile lüks otelcilik pazarında birliktelik için stratejik bir anlaşma yapmıştı.

Mövenpick Hotels & Resorts : İsviçre merkezli uluslararası bir chain olan Mövenpick

standartlarını pahalı fakat eşsiz, kıyaslanamaz olarak tanımlarken alt ve üst marka oluşturmadan tek marka ile büyümeye devam ediyor. Mövenpick olarak aynı marka ile bir restoran zincirini birde şarap markasını da büyütürken, Marche` Int markası ile de yaklaşık 35 yıldır, mevsimlik ve yerel malzemelerle özenle hazırlanmış ev yapımı yemeklerle taze pazar mutfağı sunuyor. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara’daki otellerinden sonra 4. otelini İstanbul’un ikinci Mövenpick`i olarak Haliç`te 5. otelini de Bodrumda açtı. Dört kıtada birçok şehirde global konaklama hizmeti veren marka Türkiyede beş tane daha otel açmayı planlıyor.

Hyatt Hotels Gurubu :  ABD merkezli Hyatt Hotels 7 farklı kategoride, 14 marka ile  54
ülkede 679 oteli glabal olarak yönetiyor. 

Luxury Kategori : Park Hyatt 

Wellness Kategori : Miraval, Exhale

Premium Kategori : Grand Hyatt, Hyatt RegencyHyatt 

Lifestyle Kategori : Andaz, Hyatt Centric, The Unbound Collection By Hyatt

Modern Essentials Kategori: Hyatt Place,  Hyatt House
 
All Inculusive Kategori : Hyatt Zilara, Hyatt Ziva,
 
Vacation Ownership Kategori : HRC Hyatt Residence Club. 

Hyatt Hotels`in bünyesinde yaklaşık 100 bin insan görev yapıyor. 2016 yılında 4 milyar 430 milyon dolar gelir elde eden şirket, ABD`de `çalışılabilecek en iyi şirketler` listesinin 32. sırasında yer alıyor.  

Shangri-La : Asya merkezli küresel bir otel markası olan Shangri-La Hotels`in dünyanın

en iyi otel işletmeciliği şirketi olduğuna ilişkin yaygın bir kanaat var. 5 farklı marka ile hizmet veren gurup dünyanın değişik ülkelerinde 99 oteli ve 38 bin yatağı yönetiyor.

Shangri-La Hotels, Shangri-La Resorts, Traders Hotels, Kerry Hotels ve Hotel Jen gurubun markaları.

Meliá Hotels International : İspanya`nın global büyük otel markalarından biri. Gurubun
40 ülkede 374 oteli bulunuyor.

Başlıca markaları ise; Meliá, Gran Meliá, ME by Meliá ve Paradisus 

Best Western : Best Western Premier ve Best Western Plus markalarıyla hızlı büyüyen

ABD merkezli glabal konaklama zinciri.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada hızla çoğalan bir zincir otel markası. (Gurubun  ABD dışında neredeyse tüm otelleri franchising olarak hizmet veriyor.) 

Herkese kolay gelsin.
 
Başarılı güzel günler dileğim ile,
 
Nevzat Ahmet ÇelebiBu Yazı 1601 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış