Serkan İrenci
02.03.2018

". %95`i Müslüman olan bir ülkede dini değerlerine uygun olarak tatil yapmak isteyen ama uygun tesis bulamayan milyonlarca insan mevcut." 

Sektör dinamiğinin tamimiyle dış pazara dayalı olduğu ülkemizde göz ardı edilenler göz önüne çıkartıldıkça kazançlar artıyor ve yeni bir portföy oluşuyor. %95’i Müslüman olan bir ülkede dini değerlerine uygun olarak tatil yapmak isteyen ama uygun tesis bulamayan milyonlarca insan mevcut.

5 milyon kaybımız var sektör battı diye ortalığı ayağa kaldıranlar 50 milyonun üzerindeki bir potansiyeli gözünden kaçırmaktadır.

Gerek yurt içinde , gerekse yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın öncelikli tatil tercihleri üzerine yapılan anketlerde çoğunlukla aile oteli ve alkolsüz konsept olmuştur.

Muhakkak istisnalar mevcut olacaktır.

Peki bu konsepte nasıl geçeceğiz ve bu misafir portföyü nasıl memnun bırakacağız?

Öncelikle tesis yapısı çok önemli. Tesislerde 3 ayrı seçenek sunulmalı.

Örneğin plajlar; kadınlara ait, erkeklere ait ve karma şeklinde olmalı tercih misafire bırakılmalıdır. Tabi bu duruma mesciddahil değildir.

Eğlence alanlarında hemcins personeller tercih edilmeli ve özellikle bu alanda hizmet verecek personel itina ile seçilmelidir. Misafirlerin mental olarak da rahatlığı düşünülmelidir. Bu durum her ne kadar erkek misafirlerde sıkıntı yaratabilecek olsa da kadın misafirlerin tercih sebebi olacaktır. Zira bu portföyün tatil tercihini genelde kadın yapar. Kadın mutlu değilse o tesis bir daha asla tercih edilmez.

Yemeklerde restoranlar karma olmalı ve aile ortamı pekiştirilmelidir. Yemek mönü tercihleri portföy göz önünde tutularak yapılmalıdır. Tabi ki öyle olmalı dediğinizi duyar gibiyim. Geçenlerde rastladığım bir durumu aktarayım sizlere. 5 yıldızlı güzide otellerimizden biri konsept değişikliğine gitmiş ve 2017 yılı itibariyle islami konsept ile hizmet vermeye başlamıştır.

Otelin sosyal medya hesabında paylaşılan yemeğin suşi olduğunu görünce yöneticisinin basiretsiz olduğu geldi hemen aklıma. Kaç Müslümanı çiğ balık yerken gördü ki; bunu paylaştı diye bir soru oluştu aklımda.

Müslüman mahallesinde salyangoz satmak isteyen biri bu işi bilmiyordur vesselam…

Peki bu kadar profesyonel içerisinde yönetici mi bulamadı bu yatırımcı diye de sorabilirsiniz. Hemen açıklayayım. Yönetici alanında da değerlendirme kriterimiz başarı, performans değil maalesef.

Maalesef şişme diye tabir ettiğimiz özgeçmişler de var piyasada. Tabi bu hatalar yatırımcıya ciddi zararlar doğuruyor.

Bu portföy öncelikle otel yöneticisinin de kendisi ile aynı paralelde bir yaşam tarzını görünce onu benimsiyor, kendisini ve tesisini sahipleniyor ve aile imajını benimsiyor.

Örnek olarak Alanya’da lüks konseptte bir otel açılıyor bu portföye hizmet ermek için ama başa getirilen genel müdürü alkolik. Misafir en yetkili ile görüşüp derdini anlatmak ve çözüm bulmak istiyor ama kendisi ile konuşurken alkolün kokusunu alıyor ve oteli terk ediyor. Tabi bu kadar kötü başlayanların yanı sıra bu işi çok ileri düzeyde kar elde ederek yapanlar da var.

Önceki görev aldığım yerleşkenin tesis kalitesi ve diğer kriterleri alternatiflerine nazaran çok geride olmasına rağmen ortalama 2000 pax/gün misafir portföyüne sahipti. Bahsettiğim unsurlar dikkate almış ve aile ortamı yaratılmıştı.

Memnun kalan eşini, dostunu, akrabasını getirmenin yanında bize yardımcı olun her sene gelelim yok mu 3-5-10 yıllık paketleriniz talepleri ile karşılaşıyorduk. Burada görev yapmadan önce nasıl olur da reklam, acentavs çalışması dahi olmadan kendi satış ekibiyle bu dolulukları sağlayabilirler ki diyordum. Yaşayarak bu duruma şahit oldum. Tamamıyla anlattığım unsurları dikkate almışlar.

Bakıyorum ülkemde bu konseptte hizmet veren otel yönetimleri irana gidiyor fuar için. Yahu ülkende 60 milyon ,yurt dışında da bu konsepte haiz 2 milyon potansiyel müşteri var, okyanusu bırakıp derede balık tutmak istemek akıl kârı mı?

Özet olarak bu portföye hizmet edeceksen yöneticin portföye yakın olacak ki misafir ile aynı paralelden bakış açısı olabilsin. Balığı ağaca çıkma yeteneği ile sınayamayız.

Devamı haftaya inşallah.

Güzel bir hafta sonu geçirmenizi temenni ediyorum, sağlıcakla kalın.

Serkan İrenciBu Yazı 802 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış