Turgay Alp
02.08.2017

Kısa süre de bitirme evresine getiren de siyasi iktidarlardır.

Turgut Özal’ın ANAP dönemi ile başlayan hazine arazilerinin fütursuzca büyük paralar karşılığı tahsis edilmesi, dönemin ilgili siyasilerine ve parti bütçelerine bugünlere gelinceye kadar yüksek maddi çıkarlar sağlamıştır.

İşte bugüne kadar gelen geçmişte ki bu hatalar zinciri halkalarının birbirine eklenmesi ile büyüyerek bu günkü düşüşlere neden olmuştur.

Başta Antalya, Muğla, İzmir sahilleri Turizm Bakanlığına yapılan siyasi ayaklı baskılar yüzünden planlı projeli tesisler yatırımın da çeşitlilikler göz önünde tutulamamıştır.

Alt yapının zaman, zaman yatırımlara ve tesislere yetişememesi nedeni ile çevre ve deniz kirlenmesine sebebiyet vermiştir.

Tesis sayılarının yoğunlaşması, arz ile talep bozukluğuna neden olarak bölgeler de rekabetleri fiyatlar açısından olumsuz etkilemiş, dış pazarda ucuz ülke imajına neden olmuştur.

İktidarda ki siyasi partiler ve Bakanlık, yine tahsisleri verirken aynı turizm merkezlerinde zincir işletmeler yaratılmasının fiyat politikalarına yaratacağı menfi durumları kavrayamamış, umursamamıştır.

Zincir işletmeler bilhassa bölgelerdeki rekabeti ve düşük fiyat politikalarına neden olarak diğer tesislerin zarar etmelerine neden olmuş, hizmet kalitelerinin, yeme, içme ürünlerinin düşmesine neden olmuştur.

Turizm Bakanlığı nitelikler yönetmeliğindeki sınıflandırma formlarının günün şartlarına göre geliştirilememesi ve sıkı denetimlerin yapılamaması nedeni ile tesislerin fiziki sunmuş olduğu hizmetlerin aksamasına ve rekabet etme şansının kaybolmasına neden olmuştur.

Turizm konaklama sektörü Birlik yasasının yıllarca çıkarılmaması ve TOBB tarafından engellenmesi, bu sektör işleyişinin randımanını, yönetimini ve döviz girdilerinin artışını menfi yönde etkilemiştir.

Ayrıca zaman,zaman Hükümetin ve ilgili Bakanlıkların, AB pazar ülkeleri hakkında ki olumsuz politikaları ve demeçleri de turizm sektörünü çok fazla olumsuz etkilemiş, son iki yıldır ise bu pazarlar da turist sayısın da büyük düşüşler yaşanmasına ve döviz kayıplarına neden olmuştur.

Kısacası 1980’li yıllarda yapılan turizm sektöründe ki atılımın, önünü her dönemde siyasiler ve parti maddi çıkarlar yüzünden yanlış kişi ve kuruluşların yatırımlarına neden olarak tahsis edilmiş ve bugünki betonlaşmalara da sebebiyet verilmiştir.

Siyasi iktidarlar şunu bilmelidir ki “Temiz bir çevre, doğa ve deniz olmadığı taktir de turizmin hiçbir nimetinden faydalanamaz.”

Turgay AlpBu Yazı 1308 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış